„ŻYCIE BEZ ZASAD”

Kolejnym filmem jakim widziałem jest „Życie bez zasad” – Johnnie To.  Film jakby nie pasujący do tego festiwalu ale z drugiej strony poruszający dość istotna kwestię –

Czy w naszym życiu są jakieś zasady?

Czy każdy z nas trzyma się zasad?

Film na pierwszy rzut oka błahy, prosty i do tego taki jak każdy, który pochodzi z Hongkongu. Mamy tutaj miasto Hongkong odgrywające ważną rolę. Przygniata nas swoją ciasnotą, szybkością. Właśnie w tym miejscu mamy usadowione postaci, które niby są sobie obce ale jak maja wiele ze sobą wspólnego. Okazja czyni z człowieka to, iż przestaje wierzyć w jakieś zasady i je po prostu łamie. Nawet gdyby zatrzymał się w jednej chwili i zastanowił – co ja tak naprawdę chce zrobić? To i tak szybko się otrzepuje i łapie okazję. Mamy tutaj dziewczynę Teresę, która pod siłą presji przełożonej musi zwiększyć sprzedaż akcji kosztem ludzi a zyskiem banku. Mamy policjanta dla którego liczy się tylko praca a nie życie prywatne a raczej podejmowanie decyzji związanych ze swoim życiem. Oprócz tego mamy lokalnych mafiosów, którzy zabierają się za rynki finansowe. To wszystko mamy owinięte w krach związany z rynkiem Greckim.

Do filmu mam podejście połowiczne. Z jednej strony w pewnym momencie mnie nudził. Z drugiej strony pokazana natura człowieka ludzi pracujących uczciwie jak i nielegalnie. Film pokazuje do czego może doprowadzić desperacja, chęć bogacenia się. Mamy także pokazaną władzę ludzi nad ludźmi.

Tak jak to napisano w opisie filmu – „Johnnie To wyprowadza ten gangstersko-ekonomiczny thriller w scenerię ciasnych ulic Hongkongu. Życie kręci się tu wokół pieniądza i to pieniądz decyduje o wartościach, jakie jeszcze są w cenie.” – To prawda.

Film może i nie jest ciężkim w przekazie, nie ma bóg wie jakich głębokich przesłanek, nie trzeba się nad nim głowić … To opowieść o pieniądzach, które i tak zawsze będą rządzić naszym życiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s