„RÓŻA”

 

„Róża” to chyba jeden z lepszych polskich filmów jakie ostatnio powstały. Wojciech Smarzowski daje nam widzom niezłego kopa. Jednak to nie jest kop sensacji czy tez tylko dramatu. To coś więcej, to jakby wstrząs realizmu życia w tamtym okresie. To coś co przeraża do bólu … nie chcielibyśmy przeżywać tego co muszą bohaterowie tego obrazu.

Film to dość skomplikowane i hermetyczne tło historyczne, w które wpleciona jest historia ludzi sobie obcych. Czas zbliża ich do siebie, wszystko się bardzo zacieśnia z biegiem minut. Nie dlatego że jest tam burzliwa miłość osób zakochanych … nie. Pasma nieszczęść, tragedii, choroby wyzwala uczucia jakże pożądane w tym momencie. Oglądając ten film wręcz chcemy, czekamy na lepsze minuty życia tych ludzi … gdy już nam się wydaje, że wreszcie nadejdzie przynajmniej jakaś pozorna normalność, zło dopada ich znowu, ze zdwojoną siłą

Mazurka, kobieta – podwójne wykluczenie Róży okazuje się zbyt dużym balastem, by znaleźć sobie miejsce w powojennej, nowej Polsce i szlachetny niezłomny mężczyzna. To dwie wspaniałe role Agaty Kuleszy i Marcina Dorocińskiego. Po prostu im wierzymy.

Oprócz tego mamy tutaj pokazaną społeczność o której tak naprawdę mało wiemy, mało pokazujemy. „Róża” pokazuje  nację, wprowadzając problematykę słabo u nas rozpoznaną: chodzi Mazurów, którzy wcale tak do końca nie czują się Niemcami. Chcą zostać na ziemi przodków, nawet kosztem upodleń. Bo oczywiście komuniści nie wprowadzają rozróżnienia na Mazurów i Niemców, wszystkich klasyfikując jako wrogów klasowych: rodziny SS-manów i zwolenników Hitlera.

Jesteśmy tym filmem atakowani w dość brutalny i intensywny sposób. Czegoś się uczymy, uczestniczymy w namiastce historii nam przedstawionej. To nie jest film kolejny o wojnie – jak potrafią niektórzy napisać. Tu mamy głębokie przesłanie i ukłon w stronę ludzi tak potraktowanych przez ówczesna władzę na swoich ziemiach.

Cieszę się, ze czasem perełki potrafią powstać i nie musi być to koniecznie sensacja … Jeżeli szukacie czegoś naprawdę dobrego, nietuzinkowego i zarazem tak prawdziwego to obejrzyjcie „Różę”.

 

Polecam.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s