TAJEMNICE

           

Jestem osobą, która dość często czytuje książki związane z tajemnicami z czasów II Wojny Światowej. To oczywiście nie jest fascynacja samymi hitlerowcami i tym co robili w czasie wojny. Tutaj chodzi mi o to co pozostało, tajemnica podziemi, budowli, technologii ….

To już lata jak wojnę mamy za sobą a tajemnice są wiecznie żywe i nie odkryte. Co róż pojawiają się różne publikacje związane z wieloma miejscami tajemniczymi na terenie naszego kraju. Jest wielu, którzy chcieli by poznać prawdę i odnaleźć odpowiedz na nie jedno pytanie.

Jakiś czas temu trafiłem na książki wydawnictwa Technol, które z reszta polecam tym którzy interesują się dolnośląskim terenem. Ostatnio przeczytałem 3 częściową historię Gór Sowich i ich tajemnic związanych z podziemnym miastem. Kompleks tuneli chyba nigdy nie znajdzie odpowiedzi – po co tak naprawdę Niemcy budowali a raczej drążyli w skale. Książki to jednym słowem dokumenty z wypraw po wojnie, to przekrój wielu lat pracy różnych ludzi, badaczy, instytucji. Szukanie odpowiedzi, rozmowy ze świadkami, penetracja tych miejsc. Ciekawie napisane książki wciągają w trakcie czytania, wręcz chcemy poznać namiastkę tej prawdy a potem pojechać w te miejsca i zobaczyć przynajmniej cześć z tego co jest opisane.

Inna książką naprawdę fantastyczną jest tytuł „Podziemia III Rzeszy” Jerzego Rostkowskiego, o którym jak pisze Tadeusz Kisielewski, jest on „jednym z najwybitniejszych polskich eksploratorów – ludzi, których wiedza, dociekliwość, pasja oraz intuicja badawcza prowadzą nierzadko do odkryć budzących zazdrość zawodowych historyków”… temat również podobny jednak inaczej napisany. Mamy tutaj wiele map, wiele rozmów, jeszcze więcej świadków Tajemnicze laboratoria, bunkry, podziemia …. Czasem naprawdę straszna i tragiczna historia jest tutaj przedstawiona pokazująca ta niesamowitą władze ludzi a może to już nie ludzi w tym okresie – hitlerowcy potwory. Możemy się wiele dowiedzieć co działo się na terenach dolnośląska.

Zabrałem się również za dokumentalną książka stricte oparta na zeznaniach świadków, którzy potwierdzają śmierć Hitlera, Ewy Braun i ich bliskich współpracowników. Znani rosyjscy historycy mieli możliwość, , zbadania tajnych archiwów KGB. Znaleźli tam utajnione wewnętrzne raporty z operacji radzieckiego Głównego Zarządu Kontrwywiadu Smiersz dla Stalina, raporty śledczych Smiersza z przesłuchań ludzi z najbliższego kręgu Hitlera, protokoły identyfikacji zwłok, ekspertyzy specjalistów medycyny sądowej, pełny transkrypt dziennika Martina Bormanna. Muszę powiedzieć że jest to bardzo przekonujący tytuł zawierający wiele szczegółów. Nie jest łatwa w czytaniu, czasem może nużyć poprzez ilość protokołów zawartych w niej. Jednak w całości pokazuje nam obraz tych postaci w innym świetle bardziej jasnym dla nas co tak naprawdę się wydarzyło.
Ogólnie na terenie całego dolnego śląska mamy wiele fortyfikacji, bunkrów, podziemi, naziemnych schronów które po prostu niszczeją. Nie ma na to pieniędzy by je wykorzystać i pokazać turystą. Wielka szkoda. Dobrze, iż jest jednak wielu zapalonych badaczy którzy szukają, pokazują, opisują wiele takich miejsc starając się znaleźć odpowiedz. Tutaj nie mówimy o fikcji literackiej a o prawdzie poprzez zeznania, opowieści, dokumenty, plany …. to właśnie wciąga osoby takie jak ja, które chcą poznać tą stronę tajemnic.

Polecam te tytuły jak i wiele innych ….

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s