„OPERACJA WALKIRIA”

Miałem sobie zrobić chwilową przerwę w czytaniu książek dotyczących II Wojny Światowej i zabrać się za coś innego – taki przerywnik. Jednak nie wyszło. W chwili spokoju chwyciłem za książkę „Operacja Walkiria” Każdemu znana jest ta operacja jak i ówczesna kwatera główna w Wilczym Szańcu koło Kętrzyna lub przynajmniej o niej słyszał. Dzieje spisków są stare jak świat, ale prawdopodobnie nigdy w historii świata od powodzenia działań spiskowców nie zależało tak wiele, jak w przypadku „Operacji Walkiria”.

Autor książki Tobias Kniebe opowiada historię tak zajmująco, szkicuje tak wnikliwe portrety ludzi i tak trafnie analizuje ich motywacje, że od lektury nie można się oderwać. Co ważne kompletnie nie nudzi i strony się wręcz połyka oczyma. Poznajemy dokładnie ważne osoby, które miały brać udział w tym spisku. Tutaj nie ma półśrodków. Mamy pełne obrazy tego co dzieje się krok po kroku w przygotowaniach, jak przeciąga się na swoją stronę ludzi bardzo pomocnych w tej akcji. Książka ukazuje ile było przeciwników Hitlera  w jego „stajni”, takich którzy chcieli ocalić ten naród od klęski, od szaleństwa dyktatora. Na kanwie tej książki powstał film z Tomem Cruisem, nawet dość udany. Jednak oczywiście nic nie jest tak dobrego jak książką, którą warto przeczytać jeżeli tylko interesujesz się taką historią i jej tajemnicami.

Polecam

3 myśli na temat “„OPERACJA WALKIRIA”

  1. Czytałem tą książkę. Dobrze napisana i ukazująca mechanizm przygotowań do akcji zamachu na Hitlera. także mogę polecić.

  2. Film z Tomem Cruisem bardzo mi się podobał. Jeżeli ta książka jest pierwowzorem tego filmu to chętnie przeczytam. Dzięki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s