„SZPIEG”

„Szpieg” w reżyserii Tomasa Alffredson’a to majstersztyk. Kino, które się ogląda z zaciekawieniem, śledzi każdy ruch bohaterów, nie nudzące, wciągające …. To kino sensacyjne wyjęte jakby z innej epoki: nieśpieszne, pozbawione fajerwerków, z powolnie budowanym napięciem. Nagłe erupcje przemocy są tu rzadkie i krótkotrwałe, ale jednocześnie niezwykle intensywne

Jednym słowem rzadkość gatunku. Praktycznie pierwszy raz tak naprawdę poznajemy Agendę Rządową Jej Królewskiej Mości – MI6. Zawsze okryta tajemnicą. Jedyny obraz jaki nam się pokazuje to postać Bonda, który po tym filmie odbiega jak by od rzeczywistości.

Historia zdrady i historia agenta Smiley’a – to postać tragiczna. Najlepsze lata życia oddał pracy w służbach specjalnych, za co nawet nie doczekał się awansu proporcjonalnego do wieku i dorobku zawodowego. Opuszczony przez żonę wraca z biura do mieszkania, gdzie czekają na niego tylko kanapa, telewizor i paczka papierosów. Agent mający dostęp do najpilniej strzeżonych tajemnic wywiadu, tocząc walkę z czasem rozpocznie śledztwo, które ujawni największy skandal w historii MI6. Wspaniała rola Gary Oldmana, który w tą postać wnosi niesamowite przekonanie do bohatera jakiego gra, spokój, opanowanie a zarazem niesamowitą intuicję, węch agenta starej daty i zasad. Łowca, który raz złapał trop i już nie odpuszcza, wie co się stanie, wie kto … jednak prowadzi tak grę by czuć smak wygranej a zarazem satysfakcję z tego że nadal jest wartym uwagi agentem MI6. Akcja filmu przeniesiona jest w lata 70 co pozwala nam przenieść się przez 2 godziny w inny świat tajemnic pilnie strzeżonych, odpowiednie zdjęcia, ujęcia, muzyka. Zbudowana atmosfera filmu utrzymuje się i nie pozwala nam odpocząć. Chcemy więcej i kibicujemy agentowi Smiley-owi.

Ten film nie jest dla każdego. To sensacja mało wybuchowa jak wspomniałem wyżej. To inny gatunek sensacji, który gdzieś zatracił się w kotle hollywodzkich produkcji. To jest kawał dobrej roboty widoczny na ekranach.

POLECAM !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s