„URWANY FILM”

Miałem okazję wybrać się do Galerii BWA Awangarda we Wrocławiu na wystawę można powiedzieć filmową – „Urwany Film”. Wystawa miała swoją premierę podczas Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Też z tego powodu została stworzona. Nie jestem jakimś tam fanem sztuki współczesnej, gdyż może do końca nie wszystko potrafię zrozumieć co autor miał na myśli. Jednak na tą się skusiłem. Film mnie interesuje pod każdą postacią, wiec i tą postać miło było zobaczyć. Kilku artystów prezentuje się tam ze swoimi pracami w różnej formie. Postać obrazów, zdjęć, plakatów, rzeźb czy też wyświetlanych projekcji. Szukamy wspólnego mianownika podczas zwiedzania, dlaczego takie zdjęcie i co ma ono wspólnego z filmem? poszukiwanie czegoś filmowego w trakcie oglądania to też doznanie ciekawe.

Uchwycone chwile, czasem zrobione specjalnie by osiągnąć zamierzony cel a czy on zostaje osiągnięty wie tylko oglądający tą sztukę. Można zdecydowanie napisać, że wystawa zaczyna się tam gdzie filmy na ogół się kończą – od słów “The End” i napisów końcowych. Chcemy jakby się cofnąć czasem ale nie możemy bo już wyświetlana jest – jak niektórzy nazywają końcowa lista płac. Wystawa całkiem jest ok. Zdjęcia i obrazy nawiązują do różnych sytuacji filmowych i pokazane jest to w niebanalny sposób. Zapewne każdy odbiera takie wystawy inaczej i to jest właśnie fajne, gdyż później można sobie na ten temat porozmawiać. Podczas tego zwiedzania wysłuchaliśmy także Kustosza galerii, który po trochu przybliżył nam te prace jednym słowem przesłanie – „To utrzymana, w apokaliptycznej, filmowej estetyce relacja z przyszłości, przepowiednia artysty będąca krytyczną analizą współczesności, ale też samej sztuki i nieustannie towarzyszącej jej tęsknoty za kreowaniem rzeczywistości.”

Jak ktoś jest ciekawy i takiej formy sztuki filmowej lub dotykającej pewnej części filmu to może odwiedzić Galerię Awangarda.

Polecam.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s