„STRASZNIE GŁOŚNO, NIESAMOWICIE BLISKO”

Każdy z nas pamięta ten dzień 11 września. Dzień pełny cierpienia, dramatu, tragedii. Po tym czasie powstawało mnóstwo filmów dokumentalnych i fabularnych, które wręcz temat już przygniatały i chyba samych ludzi zaczęło to już wkurzać.  Takie niestety jest prawo filmu, zawsze do końca wyciska się temat, który może przynieść pieniądze. Po latach mamy ten tytuł „Strasznie głośno, niesamowicie blisko”. Film dotykający dramatu z 11 września ale nakręcony w sposób inny. Film nas nie dręczy, nie katuje śmiercią …. reżyser Stephen Daldry poszedł po inny pomysł, w tym obrazie pokazuje nam ludzkie odruchy, to utopijny manifest wychwalający ludzkie wartości w tonie wiary i nadziei. „Strasznie…” to wspaniała poruszająca historia chłopca, którego ojciec zginął podczas ataków na WTC. Za wszelką cenę Oskar chce utrzymać kontakt z ojcem poprzez poszukiwanie zamka do którego ma klucz znaleziony czystym przypadkiem …

Chłopak o imieniu Oscar uwielbia spędzać czas ze swoim ojcem , który od samego początku stara się, aby dzieciństwo było dla chłopca niezapomnianym przeżyciem. Od gier terenowych, po wymyślne misje „zwiadowcze”, w których Oscar musi się wykazać przenikliwością i sprytem. Wszystko w konwencji zabawy, w atmosferze baśni, w której rzadko dzieją się „bardzo złe rzeczy”. To nowoczesne wychowanie ma swój cel. Tata próbuje nauczyć syna wytrwałości w dążeniu do celu i wiary w to, że nie ma rzeczy niemożliwych. W pewnym momencie to wszystko zostaje przerwane przez śmierć. Od tego momentu rozpoczyna się podróż Oskara w poszukiwaniu kontaktu z swoim ojcem.

Obserwujemy każdy etap planowania, podróży, rozmów z ludźmi których dotknęły różne tragedie. Wszyscy spotykają się na jednej drodze tego małego chłopca, który wytrwale dąży do celu. Ten film nie jest przygnębiającym molochem, to historia o nadziei, szczęściu, rodzicielstwie, przyjaźni, rodzinie. Całość spoczywa na barkach tego jednego małego aktora – Thomas Horn – który zagrał rewelacyjnie swoją rolę. W filmie pojawiają się również znane postaci jak Sandra Bullock, Tom Hanks czym Max von Sydow. Jednak oni są tylko tym dodatkiem, tłem trzymającym całą historię.

Oglądając popłyną nam łzy, pojawi się uśmiech. Widzimy prywatną tragedię która w  koniec końców okaże się punktem wyjścia „nowej przygody”. A wszystko pokazane zostało w taki sposób, że najważniejsza w obliczu nieszczęścia jest nadzieja. Oprócz tego traktujemy to jako dziecięcą fantazję , która wierzy w siłę wyobraźni. Dlatego w końcu udaje mu się sięgnąć nieba. Może i nie jest to film na każda porę, jednak warty jest zobaczenia i poznanie Oskara, który mimo przeciwności losu zbliża się do szczęścia.

Polecam

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s