„CHŁOPIEC W PASIASTEJ PIŻAMIE”

Poruszający obraz widziany z perspektywy ośmioletniego chłopca. Dziecko, które nie jest w stanie pojąć co to wojna, holokaust, nienawiść, podział na rasy … itd. Niesamowity obraz nakręcony przez Marka Hermana, który spokojnie mógłby się znaleźć na liście obowiązkowych tytułów w ramach zajęć szkolnych i służył ku przestrodze pokoleniu. Niby mamy „tylko” mały pokazany skrawek wojny, ale za to jak prawdziwy i dosłowny pokazujący tą niesamowitą nienawiść prowadzącą do wyniszczenia innej ludzkiej rasy.

Słyszałem już wcześniej o tym tytule, ale jakoś mi umknął. Dzisiaj przypomniałem sobie o nim i wyszukałem by obejrzeć. Wiele filmów człowiek widział na temat II wojny światowej, wiele mocnych historii które przerażały. Jednak to w inny sposób wbija w fotel. Z jednej strony beztroska dzieciństwa a z drugiej śmierć.

Film Hermana opowiada o dramacie niemieckiej rodziny pokazujący, że w wyniku wojny ucierpieli wszyscy, i ci, którzy zostali zaatakowani, i ci, którzy ją rozpętali. Niemiecki oficer, dostaje awans na bardziej odpowiedzialne stanowisko (w trakcie dowiadujemy się jakie), cała rodzina przenosi się na wieś. Dla ośmioletniego Brunona dni są niezwykle monotonne. Brakuje mu kolegów z którymi mógłby się bawić, do momentu, kiedy dostrzega ze swojego okna farmę … wtedy także zaczyna się i rozwija ten dramat którego jeszcze nikt do końca nie widzi.

Cały obraz tak naprawdę dźwigają dwie role grane przez parę chłopców, gdzie pozostali aktorzy są dla nich jedynie tłem, a wstrząsająca scena końcowa nasuwa wniosek, przed którym trudno się uchronić, że oto źli dorośli zostali ukarani za swoje czyny.

Takie filmy będą zawsze żywe, szczególnie te które pokazują tą straszną tragedię wojny oczyma dziecka. Ta niewinność, niezrozumienie, chęć pomocy bezinteresownej a do tego dobroć bijąca w stronę innego człowieka – dziecko dla dziecka. Warto zobaczyć to co chciał przekazać nam reżyser pokazując to w innej formie.

Polecam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s