„ENID”

 

Bardzo często jest u mnie poszukiwanie tytułów wartych obejrzenia po aktorach. W tym przypadku tak właśnie było. Poprzez sprawdzenie w czym grała ostatnio Helena Bonham Carter znalazłem ten tytuł. Film biograficzny oparty w połowie na prawdziwej historii a w drugiej połowie z fikcji – jak na początku filmu oznajmiają nam twórcy.

Film przedstawia historię Enid Blyton, słynnej pisarki opowieści/bajek dla dzieci. Kariera kobiety zaczyna się po odejściu z rodzinnego domu, gdy wydawca odkrywa jej talent, a następnie zostaje jej mężem. Życie rodzinne nie układa się jednak najlepiej ze względu na egoistyczną i okrutną postawę pisarki. Widzimy dwie twarze tej osoby – medialną: fałszywy obraz wspaniałej kobiety i prywatną: nieczułej matki i żony. Widzimy w tym prawdę, którą nam się ukazuje. Bardzo często nie wiemy, jaką postacią jest aktor, pisarz czy muzyk. Twarz medialna (dla ludzi z zewnątrz) jest zazwyczaj inna, niż ta za zamkniętymi drzwiami.  Helena stworzyła ciekawą kreację, która naprawdę przekonuje mnie jako odbiorcę tego filmu. Widzimy to zatrzymanie się na etapie dziecka, dorosłej kobiety zamkniętej w skorupie małej dziewczynki żyjącej w swoim świecie. Przy tym bardzo egoistycznej jak na dziecko przystało. Czyż tak nie jest? Dzieci zawsze były i będą egoistyczne, bezwzględne i prawdziwe. Nie potrafią jeszcze ukrywać pewnych cech jak dorośli.

Enid krzywdzi każdego kto znajduje się w jej kręgu, męża, dzieci, braci … tylko po to by jej było dobrze w Jej świecie. Jest tylko jedna ważna strona w życiu – mali czytelnicy dla których zrobi wszystko. Ukrywa się za swoimi książkami, których wydaje w ilości niewyobrażalnej. Przez całe swoje 70 lat pisarka opublikowała ponad 750 książek!

Czy tak naprawdę była szczęśliwa?

Na to pytanie sami sobie odpowiecie, gdy obejrzycie ten film. Nie jest on nudnym zlepkiem faktów z życia pisarki. Jest ciekawym spektrum świata Enid i jej bliskich.

 

Bardzo dobry.

 

 

Jedna myśl na temat “„ENID”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s