„ŚCIGANI”

 

Powiem szczerze film niezmiernie prawdziwy i przygniatający fabułą. Reżyser filmu  „Ścigani” Wayne Kramer przedstawia Nam  losy emigrantów różnych narodowości walczących o przyznanie Zielonej Karty w Los Angeles. Nielegalne przekraczanie granic, azyl, proces uzyskania zielonej karty i oszustwa dotyczące dokumentów o nadanie obywatelstwa. Do tego sposoby działania biura do spraw kontr-terroryzmu oraz organów ścigania. To także obraz pokazujący zderzenie wielu kultur i tą niechęć do siebie tylko dlatego, ze jesteś innego wyznania, koloru skóry …

Rzadko spotykane tematy w kinie światowym (lub ja mam pecha, iż na takie nie trafiam). Fabuła skrzętnie poprowadzona i złożona z wielu wątków, różnych historii z życia kilku osób. Prowadzi to jednak do jednej całości ukazującej system USA. Widzimy poziom rasizmu i zezwierzęcenia w USA który jest od lat coraz intensywniejszy. Mimo wszystko ludzie chcą uciekać do tego kraju – dlaczego ?
Urzędnicy imigracyjni to w 90% pozbawieni kręgosłupa moralnego ludzie, którzy czerpią ze swojej „władzy” satysfakcję decyzji. Ten film naprawdę jest o czym co jest ważne zapewne dla wielu ludzi na świecie. W filmie mamy dwie świetne role Harrisona Forda i Ashley Judd, Te dwie postaci mi najbardziej przypadły do gustu w tym obrazie. Ich mocna przemowa przekonuje widza nadając filmowi obraz prawdy. Jest on z 2009 roku i nawet nie pamiętam, by przeleciał przez nasze kina. Możliwe, ze trafił od razu na nośnik DVD. Zazwyczaj bywa tak, iż naprawdę dobre filmy są pomijane poprzez samą fabułę. Jak nie jest słodko, wesoło i miło to już jest jakaś przegrana pozycja. Ja mogę polecić ta pozycję filmową. Nie oczekujcie kina spokojnego, wesołego, ckliwego … itp. Tutaj pokazuje się nam „żywe mięso życia” z którym zapewne ludzie walczą w USA na co dzień.
Nie jest to żadna tematyczna nowość, ktoś powie. Tak zgadzam się. Jednak czasem dobrze zobaczyć taką prawdę w kinie. Przekaz jest mocny i zostaje po obejrzeniu filmu.

Polecam

 

 

Jedna myśl na temat “„ŚCIGANI”

  1. Bardzo mocno,silnie popieram twoją wypowiedz na temat tego mało znanego „małego dzieło mocno nierozpoznawalnego”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s