„THALE”

 

Idę za ciosem i po raz kolejny pokuszam się na Norweską produkcję filmową. Film fantasy/thriller w iście Norweskim wydaniu, taki jak ten kraj takim jest ten film. Nigdy w Norwegii nie byłem, jednak po oglądaniu każdego kolejnego filmu mogę sobie wyobrazić ten spokój. To wcale nie działa na niekorzyść, wręcz przeciwnie. Aleksander Nordass, reżyser filmu „Thale” daje nam dość dobrą fabułę nakręconą w przyzwoity sposób. Mimo tego nieustającego spokoju podczas całego filmu, odczuwamy wieczny niepokój i ciekawość. To już jest w jakimś stopniu mistrzostwo, by tak przedstawić historię niby nudną a jednak jakże ciekawą.

„Thale” opowiada o mitycznej postaci z norweskich wierzeń ludowych o nazwie „Huldra” – w przetłumaczeniu Nimfa. Według mitu była to piękna niewiasta mieszkająca w głębi norweskich lasów i na pozór niczym się nie różniła od zwykłej dziewczyny. Jedyną częścią ciała, która oszpecała mitycznego stwora, był krowi ogon wystający spod spódnicy. Tutaj wkraczamy właśnie w taką tajemnicę, która tkwi w dziewczynie znalezionej w opuszczonym bunkrze w głębi lasu, przez dwóch mężczyzn.

Wszystko toczy się między tymi trojga ludzi, kobieta i dwóch mężczyzn starających się jakoś poznać. Krok po kroku odsłaniana jest historia kobiety porzuconej i zamkniętej pod ziemią. Nagrania, dziwne laboratorium, książki i coś co jest ukryte w lodówce … a co to jest to musicie zobaczyć sami. To trochę fantasy, trochę thriller, trochę dramat i obyczaj. Wszystko złożone w jedną całość, podparte odpowiednią muzyką budującą fajny klimat obrazu. Oszczędność słów między dwojgiem facetów nawet dodaje nutkę komediową, mimo że nie zawsze są to słowa wesołe.
Jednym słowem, dla mnie to było warte poświęcić ten czas.

Polecam

 

 

 

3 myśli na temat “„THALE”

  1. zobaczę 🙂 ja ze swej strony polecam Noi Albinoi, z innej beczki, ale w skandynawskim klimacie „Hawaje, Oslo” i wreszcie „Maskeblomstfamilien”. Pozdrawiam!

  2. Jako miłośnik kina skandynawskiego chętnie zobaczę to/tę/tego „Thale” A wiesz może skąd reżyseru wziął się w głowie tytuł? Czyżby mieściny w Harcu? Czy jeszcze skądinąd?
    Pozdro

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s