„U BOKU OSKARŻONEGO ” – „Appropriate Adult”

 

aprio

 

Już nie raz wspominałem na moim blogu, iż stałem się fanem brytyjskich seriali produkowanych przez stację BBC. Nie ma co ukrywać, moim zdaniem są to najlepsze seriale a raczej miniseriale, które mają swój ciekawy wciągający i zaskakujący klimat. Niestety tego zawsze brakuje w serialach amerykańskich. Nasza telewizja w Polsce (jakakolwiek) nie jest zainteresowana takimi serialami i ciężko znaleźć takie pozycje, dlatego trzeba szukać gdzie indziej. Ja szukam i udaje mi się je wyłapać. Wczoraj miałem przyjemność oglądać kolejny dwuodcinkowy miniserial BBC „U boku oskarżonego”.

Serial jest oparty na faktach i  ukazuje postać seryjnego mordercy Freda Westa, który wspólnie z żoną torturował, a następnie mordował i zakopywał w przydomowym ogródku, jak i innych miejscach młode kobiety. Jego historię poznajemy oczami pracownicy socjalnej, która nie tylko brała udział w przesłuchaniach, ale i z własnej woli odwiedzała Westa w więzieniu. Ten obraz naprawdę  unika taniej sensacji, skupiając się na psychologicznym portrecie Westa i jego kontrowersyjnej relacji z Janet Leach. Jednym zdaniem to historia kobiety, która odegrała kluczową rolę w odkryciu i ujawnieniu serii morderstw Freda i jego żony.

Fabuła wydaje się iście wyjęta z amerykańskiego filmu, jednak tutaj skupiamy się na czymś innym. Na relacji tych dwojga ludzi kompletnie nie związanych ze sobą a połączonych przypadkiem jedną sprawą. Najważniejszą i mocną cechą jest realizm ukazany w szczegółach tych dwóch odcinków. Bijemy się w myślach kto jest ofiarą? komu współczuć? Targają nas emocje związane z całą sytuacją dokonanych morderstw. Główna bohaterka serialu Janet prowadzi nas za rękę przez ten mroczny świat Freda. Ona sama daje się w ten świat wciągnąć kosztem życia rodzinnego. Co gorsza, nie wiemy ile jest prawdy w tym wszystkim co słyszymy. Przez cały film zadajemy sobie pytanie – kto jest tak naprawdę winny, kto jest największym potworem czerpiącym przyjemność z tych wszystkich zbrodni?

Brytyjczycy wciągają nas w historię nie efektami specjalnymi i szybkością. Oni wciągają Nas widzów zaognioną ciekawością i mrokiem opowiedzianych historii. W trakcie oglądania przyglądamy się i analizujemy postaci. Szukamy prawdy. Współczujemy. „U boku … ” to naprawdę kolejny dobry miniserial, który jest nietuzinkowy w odbiorze. Kawał dobrej roboty.

Już mam w zanadrzu kolejnych kilka tytułów, które wyszły z rąk ludzi BBC i to całkiem dobrze się zapowiadających. Już nie mogę się doczekać, kiedy Wam o nich napiszę i podzielę się wrażeniami. A tematyka jest naprawdę różna. Co cieszy tyczą się różnych okresów i adaptacji jak np. Shakespeare czy Dickensa. Póki co Ja Wam polecam ten miniserial – „”Appropriate Adult”

 

3 myśli na temat “„U BOKU OSKARŻONEGO ” – „Appropriate Adult”

  1. Oglądałem ten serial, także mi się podobał. Ciekawie zbudowano relacje między ta kobieta a mordercą. Warty jest uwagi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s