„MOST NAD SUNDEM” – „Broen”

 

ImagePreview.aspx

 

Dalej tkwię w świecie mrocznych, zaskakujących i ciekawych seriali. Tym razem troszkę przybliżę Wam serial skandynawski.  Osoby, które znają produkcje filmowe pochodzące z tej części świata wiedzą czego mogą się spodziewać. Natomiast te, które jeszcze nie znają może zasmakują czegoś innego. „Broen” To godna polecenia produkcja Duńsko/Szwedzka. Mamy 10-odcinkową dość pokręconą i mroczną historię mordercy, który wodzi za nos policję. Jednak nie myślcie, ze to takie proste jak w produkcjach zachodnich. O nie! Tutaj mamy ciekawy i zaskakujące zwroty akcji w całym bałaganie historii.

Na moście łączącym dwa kraje Szwecję i Danię zostaje znalezione ciało kobiety. Znalazło się ono tam w kilka sekund po wyłączeniu świateł na moście. Ponieważ leży ono dokładnie pośrodku mostu na linii ukazującej granicę,  śledztwo muszą prowadzić oba kraje. By już na początku nie było prosto, ciało jest w dwóch częściach. Wkrótce zabójca kontaktuje się z mediami i oznajmia, że to dopiero początek i że ma określoną misję do wypełnienia. Misja ta, jest dość szalona ale jak zobaczymy przemyślana. Rozpoczyna się wyścig z czasem, którego tak naprawdę nikt nie ma.
Ze strony szwedzkiej udział w dochodzeniu bierze detektyw Saga Noren , z Danii Martin Rohde . Ci detektywi  stanowią wyjątkowo niedobraną parę, co czasem utrudnia prowadzenie śledztwa. Tymczasem morderca ponownie uderza w nieprzewidziany sposób.

W serialu pokazuje się dość mocno kontrastujące ze sobą charaktery. Jest opryskliwa i zamknięta w sobie Noren. Z drugiej strony miły, otwarty Rohde. Podobno jest to w pewnym sensie metafora dotycząca tego, jak postrzegają się na wzajem te dwa narody. Widzimy jak każdy detektyw pracuje. Niby tworzą partnerstwo, ale jednak każdy ma swoje zasady pracy. Oglądając serial widzimy jak mocny nacisk jest położony na relacje między tymi dwojga. Wierzcie mi, jest to zrobione w bardzo ciekawy sposób.

Zdecydowanie wybija się postać  Sagi. Jest bystra, stanowcza i jak  wpadnie na  trop, nie popuści. Jej drugą stroną są kiepskie relacje międzyludzkie. Nie potrafi odczytywać emocji, do tego stopnia, ze można podejrzewać u niej chorobę Aspergera. Komunikacja to tylko przekazywanie informacji, bez żadnych emocji i gestów – to dla niej nie istnieje. Oprócz tego trzyma się mocno jednego, jeśli jest jakieś spisane prawo, to będzie go przestrzegać i wymagać tego samego od innych. Jej otoczenie policyjne wie jaka jest, wie jak pracuje, wie jakie jest Jej nastawienie do innych. Niestety „nowy” partner dopiero się dowie z kim ma przyjemność. Rohde w trakcie śledztwa stara się wyłożyć Sadze małe przygotowanie, wprowadzenie do  komunikacji międzyludzkiej, z naciskiem na krótkie rozmowy na tematy inne niż policyjne. Naprawdę ciekawy duet. Ja pierwszy raz widzę, by w taki sposób skonstruować bohaterów co w trakcie oglądania naprawdę daje świetne efekty.

Strona wizualna całego serialu oraz muzyka nie dają nam zapomnieć, że akcja toczy się w krainach, gdzie ludzie często łapią doła. Jest szaro, ciemno, buro. Nie ujrzymy kolorów pobudzających nasze zmysły … to właśnie Skandynawia. Jednak to tylko działa na plus. Serial pokazuje naprawdę inteligentnie pokazaną grę między tą trójką. Jak zakończy się wodzenie za noc detektywów? Jeżeli jesteście zainteresowani, by wkroczyć w ten świat … zapraszam. Miejmy tylko nadzieję, ze nie wezmą się za to amerykanie. Do dnia dzisiejszego pamiętam remake „The Killing” Oni po prostu to spieprzyli.

 

3 myśli na temat “„MOST NAD SUNDEM” – „Broen”

  1. Jestem po obejrzeniu trzeciego odcinka. Niezły jest ten serial. Będę musiała się wgłębić w kinematografię krajów nordyckich

  2. Aktualnie oglądam serial The Killing (Dochodzenie) i wybija się z natłoku innych amerykańskich produkcji właśnie tym, że jest ciemny i ponury, czyli cechami typowymi dla kina skandynawskiego. 🙂 Muszę przyznać, że to bardzo dobry krok ze strony twórców i Most nad Sundem zapowiada się ciekawie.

    Na razie mam dość seriali kryminalnych, ale z pewnością dodam go do watchlisty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s