„KOCHANEK KRÓLOWEJ” – „En,Kongelig Affære”

ko

Właśnie jestem po obejrzeniu dość ciekawego filmu „Kochanek Królowej” w reżyserii Nikolaj Arcel. Wydawać by się mogło, iż chodzi w filmie tylko o romans królowej – z resztą sam tytuł na to wskazuje. Powiem szczerze byłem dość pozytywnie zaskoczony po obejrzeniu tego filmu. Historia ta bowiem jest o czymś więcej, niż tylko o romansie królowej.

Oparta na faktach historia słynnego romansu duńskiej królowej Karoliny Matyldy Hanowerskiej, żony króla Chrystiana VII, z wpływowym lekarzem, później politykiem Johannem Struenseem. Owa historia  niemieckiego lekarza , który pod koniec XVIII wieku zostaje nadwornym medykiem, a z czasem dobrym Przyjacielem króla Christiana VII. Dzięki swojemu uporowi i zaufaniu króla, ma on szansę wprowadzić w Danii oświeceniowe ideały, które zmienią królestwo.

To właśnie jest punkt wyjściowy całej fabuły filmu. Przy tym dowiadujemy się czegoś więcej o dworze duńskim i panujących tam zwyczajach. Zawsze serwuje się nam historie dworów angielskich, francuskich czy niemieckich, jednak ta strona świata jest jakby pomijana. Film jest klasyczną kostiumową  produkcją historyczną przenoszącą nas w tamte czasy. Co bardzo ważne broni się on  ideą jaką chcą nam przekazać twórcy opowieści. Widzimy jak zacofana Dania przechodzi rewolucję  – z zacofania do krainy wolnej. Średniowiecze pomału wchodzi w stan oświecenia przy pomocy jednej osoby, która widzi to czego nie widzą inni. Jednak nie wszystkim się to podoba (takie czasy). Wykluczenie kościoła, wykluczenie wpływów szlachty … nie podoba się wyższym sferą. Drugą stroną tego filmu, jest także pokazanie jakim marionetkowym królem był Chrystian XVIII. Król, który tylko jest jednostką z nazwy dla nazwy. Rządzą ludzie rządni władzy a król jest tylko po to by podpisać dokument. Widzimy ciekawą historię dworu nieznanego. Jest namiętność, miłość, zdrada, nienawiść, polityka … śmierć. Dowiedziałem się z tej historii wiele ciekawych faktów, co spowodowało moją jeszcze większą ciekawość tym czasem panowania Królów w Danii. Polecam osobą tym, którzy lubią filmy historyczne niosące coś ze sobą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s