„WALLANDER”

 

walander

 

Kenneth Branagh, aktor który zawsze kojarzy mi się z ekranizacjami sztuk Wiliama Szekspira. Uważany za jednego z najlepszych reżyserów, którzy potrafili przenieść te sztuki w świat filmu. Sam widziałem je wszystkie i wiem co piszę. Szkoda, że ten etap jest za nim i zostawił ten „świat”. Jednak tym razem chciałem o czymś innym, również dla mnie zaskakującym.

Jest to kolejna produkcja BBC, która mnie zachwyciła. Jednak tym razem nie sięgnąłem po nią sam … dlaczego pytacie? Z powodu pisarza szwedzkiego Henninga Mankella. Może to takie moje uprzedzenie do kryminałów. Nie lubię po prostu ich czytać, nie wciągają mnie. Usłyszałem, że to na podstawie jego książek powstał ten serial, ba nawet sam uczestniczył w powstawaniu scenariusza, dlatego byłem sceptycznie nastawiony. Do tego zadałem sobie pytanie – BBC, angielska stacja bierze się za Skandynawie!? Przecież to inne klimaty!

MYLIŁEM SIĘ – przyznaje się do tego.

Zostałem namówiony do obejrzenia jednego odcinka. Zostałem wciągnięty w świat komisarza Wallandera, bez dwóch zdań. Obejrzałem dotychczasowe 3 serie po 3 odcinki. Oczywiście jest to forma filmów pełnometrażowych po prawie 2 godziny. Powiem szczerze sam się zastanawiałem, jak to możliwe, iż Brytyjczycy tak świetnie odnaleźli się w klimacie Skandynawii. To tylko mi pokazało jeszcze większy profesjonalizm speców w ekipie tej stacji.

Fantastycznie oddany klimat kraju, barwy, muzyka, gra .. i to napięcie – wszystko świetnie się trzyma całości. oprócz tego rewelacyjna rola Kennetha, to jest niesamowite jak wczuł się w role tego komisarza, jest prawdziwy. Widzimy jak wtopił się w tą postać, to pokazuje jego wielkość i profesjonalizm jako aktora.

Czy przesadzam?

Myślę, ze nie … tak jak mnie wciągnięto w świat Wallandera, tak ja później pociągnąłem innych i jak się okazało z takim samym skutkiem. Każdy był zachwycony klimatem i sposobem prowadzenia akcji. Książki bym nie tknął – to jestem pewny, jednak ten serial to wielka klasa. Nawet słyszałem, że podobno jest lepszy od serialu skandynawskiego, czym potwierdził to sam Mankell.

Warto spróbować go zobaczyć, jeżeli jesteście nie przekonani. Myślę, ze nie pożałujecie. To postać całkiem inna, niż może się wydawać.

 

Powstały filmy o tytułach:

„Sidetracked” , ” Firewall”, ” One Step Behind” – powstały w 2008 roku

„Faceless Killers” , „The Man Who Smiled” , „The Fifth Woman” – powstały w 2010 roku

„An Event in Autumn” , „The Dogs of Riga” , „Before the Frost” – powstały w 2012 roku

 

 

 

 

Jedna myśl na temat “„WALLANDER”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s