„W ODWECIE” – „Straightheads”

 

w odwecie

 

Często szukam filmów, których nie znam. Przeważnie nieznane tytuły wpadają mi w oko czystym przypadkiem. Później wczytuję się w opis dystrybutorski i stwierdzam – czemu nie. Tak było w tym przypadku. Szukałem jakiegoś thrillera, by po prostu coś zobaczyć. Mogę powiedzieć, iż się nie zawiodłem. Nawet pozytywnie zostałem zaskoczony poprowadzoną akcją i przemianami jakie następują w  bohaterach opowieści.

Wracający z wieczornego przyjęcia Alice i Adam stają się ofiarami brutalnego i niczym nie sprowokowanego ataku, który pozostawia oboje w emocjonalnym i psychicznym dołku. Co istotne nie są parą, poznali się dopiero tego dnia i wybrali razem na to przyjęcie.  Policja nie jest w stanie złapać zbrodniarzy, więc Alice i Adam, nie mogąc sobie poradzić z traumą, postanawiają sami wymierzyć sprawiedliwość swoim oprawcom i dokonać zemsty. Są wierni prostej zasadzie: oko za oko, ząb za ząb. Ale coraz bardziej zbliżając się do swoich ofiar, niespodziewanie odkrywają inny motyw kryjący się za ich własnym atakiem…

Sam opis bardzo mnie zaciekawił i popchnął do obejrzenia tego filmu. Bardzo ważnym elementem opowieści są główni bohaterowie, którzy grani są przez Gillian Anderson i Danny’ego Dyer. Bardzo dobrze oddają swoje rolę, ukazując mocne emocje jak i reakcje na ukazane sytuacje. Gillian gra niesamowicie pewnie,  chłodno i kamiennie co mocno uderza w widza, natomiast Danny ciepło i uczuciowo co daje nam obraz przeciwieństw. Jednak wszystko ma swój cel … W trakcie filmu stany emocjonalne się zmieniają, obserwujemy przemiany jakie mogą nastąpić w człowieku pod wpływem innego człowieka. Tak naprawdę do końca nie jesteśmy pewni jak się to wszystko skończy, stawiamy na jedną osobę która pragnie zemsty ponad wszystko – jednak czy potrafi przekroczyć tą granicę?

Wieńcząca scena i transformacja Adama z zaszczutej ofiary w potencjalnego przyszłego prześladowcę jest bardzo dobra i robi wrażenie przy całości filmu. Ukazuję nam to wielką dojrzałość Danny’ego jako aktora w tej zagranej roli. Fakt, jest wiele filmów o podobnej fabule, jednak tutaj reżyser postawił na głównych bohaterów i zmiany zachodzące w trakcie planowania zemsty – to przede wszystkim buduje napięcie a z drugiej strony wielką niepewność. Uważam, iż jest to film warty polecenia przez swoja konstrukcję a przy tym nie męczy i nie nudzi.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s