„OFFENDER”

 

offender  offender 2

 

Zacznę tak – Ron Scalpello , reżyser filmu daje nam widzom 1 godzinę i 40 minut mocnego kina. To uderza potężnie w swojej przemowie za pomocą obrazu i gry.

Trafiłem na film wczoraj i z ciekawości go zobaczyłem. Nie przeczytałem ani jednej złej opinii o filmie, ponieważ po prostu takiej nie znalazłem. Pomyślałem, coś chyba nie tak? Jedyne wyjście, to zobaczenie i wyrobienie swojego zdania. Kurcze, co za kino! Produkcja brytyjska na wysokim poziomie, wszystko odpowiednio dopracowane, a sam temat powalający.

„Offender” to film bardzo mocny w swojej przemowie i jak najbardziej na czasie. Przypuszczam, ze nawet za wiele lat będzie nadal aktualnym tematem. O co w nim chodzi … Bohaterem filmu jest 20-latek pochodzący z klasy robotniczej. Spokojny chłopak, prowadzi wspólne życie z dziewczyną, która jest z nim w ciąży. Widać szczęście tych dwojga. Oboje pracują i planują wspólną przyszłość. Niestety sielanka zostaje przerwana, gdy dziewczyna zostaje pobita po wyjściu z pracy. Elisse traci dziecko i odsuwa od siebie Tommy’ego . Wszystko zaczyna się walić co prowadzi  do wzrostu agresji chłopaka z powodu sytuacji.  Widzimy jak Tommy jest gotowy się zemścić za krzywdę, jaką im wyrządzono. Od tej chwili wkraczamy w ciemny świat więzienia dla nieletnich i  panujących w nim zasad. Wszystko to prowadzi do zemsty a na koniec do konieczności ratowania życia.

Reżyser i jego cała ekipa pokazują nam niesamowicie mroczny świat bez zasad i reguł. Widzimy młodzież, która zrobi wszystko by tylko coś zdobyć dla siebie, a w szczególności pozycje i szacunek współosadzonych. Jeżeli sam nie jesteś w stanie sobie pomóc, to nikt Ci nie pomorze – agresja budzi agresję. Wiele filmów widziałem o więziennictwie i tym podobnych historii. Jednak tutaj ukazano inaczej ten temat, prawdziwie do żywego mięsa.

Film kręcony jest w ciekawy sposób, jaki już zdążyłem poznać w produkcjach brytyjskich. Świetna muzyka, wpasowana w klimat więzienia, zbliżenia kamery, szybkość kamery w odpowiednich sytuacjach, przeskoki obrazów, barwa filmu w jakiej jest utrzymana – kolory stonowane, szare, wciągające w ciemność miejsca. Ukazanie ludzkiej natury na różnych etapach życia w takim miejscu. Mimo że Tommy stanął z wyboru po złej stronie, to nie potrafimy winić Go za to. Złość, bezradność, chęć zemsty a na koniec decyzja bez wyjścia ratująca życie innego człowieka, to stany emocjonalne w jakich znajduje się główny bohater. Joe Cole grający główną rolę, bardzo dobrze oddaje emocje całej postaci, rola zagrana jest bez brawury ale za to prawdziwie tak jak tego oczekujemy by uwierzyć. Tak naprawdę widzimy młodego człowieka, któremu nie zależy na sobie. Człowieka, któremu w ciągu kilku dni załamało się życie i przyszłość. Chłopaka, któremu odebrano szansę bycia ojcem dziecka i stworzenia rodziny z ukochaną osobą. Nie chcę zdradzać co dzieje się w tym miejscu ukazanym w filmie, gdyż myślę że warto samemu przeżyć ta historię oglądając „”Offender”.

Ja Wam polecam ten film, gdyż to naprawdę świetna filmowa pozycja.

 

 

3 myśli na temat “„OFFENDER”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s