„WYSPA SKAZAŃCÓW” – „Kongen av Bastøy”

 

wyspa

 

„Wyspa skazańców” Marius’a Holst’a do dość mocny film w swojej wymowie poprzez ukazanie ówczesnego systemu wychowania w Norwegii. Mamy tutaj prawdziwą historię jaka wydarzyła się na wyspie Bastøy.

Opisując po krótce ten film … Norwegia, początek XX wieku. Odizolowana od świata wyspa Bastøy, na której działa ośrodek poprawczy dla nastoletnich chłopców. Ośrodek w prostym języku jest piekłem i obozem pracy, gdzie panuje sadystyczny reżim i nie obowiązuje żaden kodeks praw. Metody wychowawcze stosowane przez opiekunów polegają na psychicznej i fizycznej przemocy. W ramach resocjalizacji chłopcy zmuszani są także do wykonywania ciężkiej fizycznej pracy w nieludzkich warunkach. Historia zaczyna się w tedy gdy na wyspę trafia , zbuntowany 17-letni Erling, niesłusznie skazany za morderstwo. Od samego początku chłopak ma jeden cel – za wszelką cenę uciec z tego odludnego miejsca. Wkrótce zdaje sobie sprawę, że jego plan to… dokonać niemożliwego. W pojedynkę ma nikłe szanse, musi zjednać sobie innych współwięźniów. Z biegiem czasu sprawy w różny sposób się komplikują i wychodzą ciemne strony miejsca obok których nawet Oni nie mogą przejść obojętnie.

Obraz robi wrażenie ukazując działanie takich ośrodków. Zakład o którym mowa w filmie istniał do roku 1970. Obserwujemy warunki panujące w tym miejscu i sposób poniżania osadzonych … niewystarczające racje żywnościowe, śmierdzące latryny, kary cielesne, baraki mieszkalne i tradycyjnie numerki zamiast imion i nazwisk to tylko niektóre sposoby przywoływania do porządku, a wręcz można powiedzieć iż wszystko to prowadziło do poniżania młodych ludzi. W trakcie historii wypływa także kolejna sfera władzy – wątki seksualnej przemocy czy kar cielesnych – wszystko to za zgodą przełożonych. Nikt nie mrugnie nawet okiem, by czemukolwiek zapobiec. Władza jest jedna na takiej wyspie i trzeba się przystosować … nawet gdy to może doprowadzić do śmierci młodych ludzi. Nic nikogo nie interesuje. Film ma tym bardziej uderzającą przemowę poprzez chłodne zdjęcia ukazujące intymność tego miejsca i co ważne role głównych postaci. Aktorzy zagrali niesamowicie prawdziwie i przejmująco.

Mimo, że widzimy historię strasznego miejsca, gdzie poniża się młodych chłopców, odbiera im się wszystkie prawa to zarazem widzimy coś innego powstającego w tym środowisku. Jest to przede wszystkim obraz o  dojrzewaniu i mocnej męskości, z której wypływa sprawiedliwość, bohaterstwo, honor, poświęcenie ale także wielka nadzieja. „Wyspa skazańców” to na pewno ważna opowieść o stawianiu czoła złu i okrucieństwu jaki panuje w tamtym miejscu.

Wszystko utrzymane jest w odpowiednim napięciu. Dawkuje się go nam stopniowo, przy czym targa to naszymi emocjami w niespodziewanych momentach. Złość, sympatia,nienawiść,nadzieja … to wszystko biegało u mnie w głowie podczas oglądania wyspy. Kolejny raz mogę napisać, iż to co wychodzi z rąk Skandynawów jest po prostu świetne.

Mogę spokojnie polecić Wam ten film, ponieważ pokazuje prawdę która się wydarzyło, ale co ważne ukazuje siłę młodego człowieka  w ekstremalnych sytuacjach.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s