„WRÓG NUMER JEDEN” – „Zero Dark Thirty”

zero

 

Wczoraj widziałem , można powiedzieć dość trudny film, ale zarazem niesamowicie mocny w swojej przemowie i przekonaniu by coś udowodnić. Ewidentnie widać, że obraz jest nakręcony dla samych amerykanów, których historia dotyczy nawet gdy tak naprawdę niewiele to zmienia. Reżyserka, która już dała nam się poznać w podobnym gatunku – Kathryn Bigelow – daje w tym roku równie mocne emocje jak poprzednio przy „The Hurt Locker” , przez co aż tak nie zaskakuje. Oczywiście nie oznacza to, że film jest kiepski. Wręcz przeciwnie. Widz europejczyk, myślę również powinien zobaczyć ten film dla samej techniki poszukiwań i determinacji by coś sobie udowodnić.  Osama Bin Laden był wrogiem całego świata, nie tylko Ameryki. To że atak na WTC nastąpił w USA nie oznacza, że nie zginęli tam ludzie różnych narodowości. „Zero Dark Thirty” dotyczy akcji  finałowej prowadzonej pod nazwą „Trójząb Neptuna”   jak i męczącej drogi poszukiwań prowadzącej do finału usunięcia Bin Ladena.

By tak jeszcze przybliżyć fabułę filmu … Polowanie na najsłynniejszego terrorystę w historii ukazane z punktu widzenia młodej agentki CIA . Pomimo braku wiary kolegów, biurokracji oraz wielu przeciwności losu, agentce udaje się w końcu przekonać Pentagon, by wkroczyć do akcji i zaatakować domniemaną kryjówkę Osamy Bin Ladena. Obserwujemy wciągnięcie się kobiety kosztem całego swojego dotychczasowego życia. Wszystko po to by osiągnąć cel dla samego siebie jak i amerykanów.

Warta uwagi jest rola niesamowitej agentki grana przez  Jessice Chastain.  Stworzyła portret kobiety, którą niepowodzenia popychały w ramiona obsesji tak mocnej, iż w niej się zatraciła. Nie ma opcji by się  poddać. Żeby mieć czyste sumienie musi schwytać bin Ladena, musi go widzieć martwego na własne oczy dla uspokojenia własnego wewnętrznego gniewu w imię wolności i czci kolegów, którzy stracili życie z powodu tych poszukiwań. Kreacja  pozwala nam zajrzeć pod maskę, którą musi nosić agentka CIA. Gra silną i nie może  okazywać słabości, mimo częstego zmęczenia, przerażenia, bezsilności. W jej rzeczywistym świecie, każda okazja, nawet niosąca ryzyko warta jest próby. Rola aktorki porównywana jest podobno przez krytyków do debiutu Jodie Foster w „Milczeniu Owiec”. Zapewne ta gra jest wielkim atutem tego filmu obok reżyserii.

Film mimo że jest długi, gdyż czeka nas 2 godziny 40 minut wpatrywania się w ekran, to bardzo wciąga. Nie znajdziemy w nim wartkich akcji, wybuchów, szybkości ale za to ciekawie przedstawioną stronę pracy agencji CIA. Reżyserka potrafiła wyważyć akcję, dramatyzm z ciekawymi dialogami, nieprzeciętnymi osobowościami i rozmowami z centrali Agencji Wywiadowczej USA. Do tego to  nerwowe, szarpane prowadzenie opowieści, które w środku fabuły dzieli się na mniejsze rozdziały, można powiedzieć na  etiudy filmowe.

Wszystko to co widzimy na ekranie jest oparte zeznaniami agentów rozpracowujących bin Ladena. Wszystko jest tak realne, że wielu osobom to się nie spodobało i doprowadziło do dyskusji na szczeblu politycznym w USA.

„Dark Zero Thirty”, jest dobrze zrealizowanym kinem będącym na skraju gatunków wojennych i szpiegowskich.  Mamy możliwość zobaczyć z innej strony (co jest rzadkością) od środka ile lat agenci poświęcili na szukanie tego osobnika i jakie koszty poniosły stany w związku z  poszukiwaniami. Podciągnął bym to nawet pod dokument pokazujący pracę agentów nakręcony w fabularyzowany sposób.

To prawda, film jest skierowany do amerykanów i może trącać heroizmem, jednak w tym przypadku to nie przeszkadza, w trakcie oglądania możemy się całkowicie lub w jakiejś części zidentyfikować  z nimi tylko dlatego, że AL-Kaida terroryzowała cały świat.  Wszyscy wiemy, że zabicie Bin Ladena nie kończy terroryzmu na świecie, jednak zabicie Go dało poczucie zemsty.

„Wróg numer jeden” jest warty uwagi i poświęcenia czasu na obejrzenie tej historii.

Jedna myśl na temat “„WRÓG NUMER JEDEN” – „Zero Dark Thirty”

  1. We’re a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community. Your web site offered us with valuable info to paintings on. You’ve done an impressive job and our whole community will be thankful to you.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s