„COMPLIANCE”

 

compliance

 

„Compliance” to półtorej godziny naprawdę świetnego, wciągającego dramatu!

Skąd moje zafascynowanie filmem? Po obejrzeniu tej historii, po prostu zamarłem iż takie rzeczy są możliwe, poprzez ludzką głupotę. Zastanawiam się jak może w ogóle dochodzić do takich sytuacji przedstawionych w tym filmie? Najbardziej przerażające w tym wszystkim jest to, że opowiedziana historia zdarzyła się naprawdę. Co gorsza w statystykach wychodzi, iż w ostatnim roku, takich incydentów miało miejsce ponad 70 w 3 stanach USA. O czym konkretnie piszę? Molestowanie seksualne, jest tematem przewodnim. Jednak tutaj nie mamy do czynienia z bezpośrednim aktem przemocy, tylko przy pomocy telefonu i osób w tym uczestniczących. Słowa, Słowa, Słowa …. a zarazem wielka głupota ludzka i zaciemnienie – to pokazuje ten tytuł, który naprawdę robi wrażenie na oglądającym.

Do pewnego fast foodu w USA dzwoni facet i przedstawia się kierowniczce jako policjant. Mówi, że jedna z jej pracownic jest podejrzana o kradzież pieniędzy jednej z klientek. Przez telefon wydaje polecenia  jakie ma stosować wobec podwładnej, mówiąc że policja w chwili obecnej nie może przyjechać i zjawi się niedługo. Kierowniczka posłusznie bez zastanowienia wykonuje polecenia „policjanta” angażując w to również osoby postronne. Nie przechodzi jej nawet przez myśl, że może być to tylko przerażająca gra w której ofiarą jest niewinna dziewczyna – jej pracownik.

O filmie nic nie słyszałem, a premierę miał na świecie 21 stycznia 2012 roku. Dlaczego nie wszedł do Polskich kin? – nie wiem, może temat dla dystrybutorów wydał się mało komercyjny?hm. Cieszę się, że został mi polecony i mogłem go zobaczyć, by na własnej „skórze” przekonać się do czego jeszcze zdolni są ludzie, by dobrze się bawić.

Film przede wszystkim opiera się na grze słów, na dialogu – to właśnie najbardziej szokuje. Niby nie dzieje sie nic szczególnego, a z drugiej strony dzieje się aż za wiele przerażającego.  Reżyser Craig Zobel uświadamia  ludziom to, jak mało są asertywni i jak rzadko samodzielnie myślą kierując się utartymi schematami, tym co zobaczyli lub usłyszeli w mediach. Ciężki, pod względem treści i klimatu. Na swój sposób bardzo wciąga i jest niezwykle trafny w swoim przesłaniu, co nie zawsze udaje się twórcy. Od początku do końca śledzimy każdy ruch i zastanawiamy się  – dlaczego ona nie myśli!?

Przemoc we współczesnym świecie przybiera różną formę. Ten film pokazuje kolejną jego odnogę, która poraża swoją głupotą. Jak łatwo można zostać zmanipulowanym przez kogoś kto podaje się za władze. Oprócz tego ukazane jest okrucieństwo wobec drugiego człowieka, którego może dokonać najzwyklejszy, przeciętny obywatel. Można powiedzieć, iż widz zostaje zdewastowany po seansie. Film również  pokazuje bardzo smutną prawdę o ludziach. Wystarczy, że kilka okoliczności nałoży się na siebie i ludzka godność oraz prawa obywatelskie przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Stajemy się marionetkami, jeżeli jesteśmy słabi.

W tym wszystkim gra aktorek – Ann Dowd w roli Sandry (managera) i Dreama Walker jako ofiary. Tutaj nic nie rozprasza. Patrzymy się w obraz z przerażeniem, obrzydzeniem, złością … zadając pytanie – jak do tego może dochodzić ?

Polecam ten tytuł, gdyż naprawdę warto go zobaczyć.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s