„żYCIE W CRANFORD” – „Cranford”

 

cranford

 

Po wymęczającym mnie filmie o Królowej Francuskiej, włączyłem serial BBC i był to bardzo dobry ruch. Już wiele razy pisałem, iż ta stacja wypuszcza z pod swoich skrzydeł naprawdę świetne seriale. Jest i tym razem tak samo. Serial ten, to historia, będąca adaptacją trzech powieści Elizabeth Gaskell, w ciepły i zabawny sposób pokazuje niedorzeczności i poruszające dramaty w życiu mieszkańców małego miasteczka o nazwie Cranford, które miały miejsce w ciągu jednego, niezwykłego roku. Anglia, lata ’40 XIX wieku. Cranford, to miasteczko handlowe w hrabstwie Cheshire, staje w obliczu zmian. Rozbudowująca się kolej przynosi zagrożenie napływu robotników i zakłócenie ładu i porządku, zaś przyjazd nowego, przystojnego lekarza z Londynu, Franka Harrisona, wywołuje poruszenie, nie tylko z powodu rewolucyjnych metod medycznych, ale ze względu na wrażenie, jakie zrobił na wielu kobietach w miasteczku…

Tak ten serial opiera się na kobietach, one są tam wszędzie i wiodą prym. To nic złego, wręcz przeciwnie! Serial dzięki temu nabrał niesamowitego wigoru. Plotki, ploteczki, akcje, reakcje, podchody, pomysły …… czego my tutaj nie mamy 🙂  To naprawdę ciepła, niesamowicie wciągająca opowieść o społeczności, która zawsze trzyma się razem. Jak zawsze ekipa BBC zadbała o każdy szczegół. Nie wyczuwamy niedociągnięć. Odpowiednio dobrana muzyka, świetne zdjęcia, barwy, kostiumy i sama reżyseria. Akcja w każdym odcinku jest wartka mimo, że to nie sensacyjna opowieść 🙂 a romans.

Przede wszystkim najważniejsze są rolę każdej z postaci. Po prostu wyśmienite i prawdziwe. Znana wszystkim aktorka choćby z filmów o 007 „M” – Judi Dench w roli Matty Jenkyns czy wspaniała Imelda Staunton , która dostarcza nam kupę śmiechu. Jest jeszcze wiele innych postaci, których nie wymienię gdyż była by to lista bardzo długa.

Może zachwycić nas subtelny, inteligentny dowcip, czasem dosłowny, a czasem delikatnie ukryty między wersami. Lubimy każdą  z postaci przewijającą się przez serial – naiwne stare panny, jowialnych kapitanów, surowych kapłanów, żyjące intrygami wdowy. Niektóre opowieści przesiąknięte są smutkiem i zadumą nad życiem człowieka, inne pełne dowcipu i delikatnej autoironii. Ciekawe również jest to, iż w serialu zawarto  nie tylko moc fascynujących opowieści, ale zdołano poruszyć tak wiele ważnych tematów społecznych – od różnic klasowych, których jeszcze nigdzie nie widziałem tak doskonale odmalowanych po obyczaje panujące w domach najróżniejszych sfer.

Jeżeli jesteście fanami produkcji BBC lub chcecie zasmakować ich – to polecam ten kolejny tytuł ” Cranford” praktycznie na każdy czas. Stacja BBC potrafi „sprzedać” nam widzom każdy możliwy temat od współczesnego po historyczny itp. Zawsze są to ciekawie zrealizowane seriale, miniseriale, filmy. Zachwyciłem się owymi produkcjami w tym roku i już widzę, że pozostanę fanem tej ekipy szukając co rusz czegoś nowego.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s