„LINCOLN”

 

lincoln-poster_743x1100

 

Zacznę w ten sposób – Tak się buduje współczesne pomniki. Polacy, którzy chcą robić filmy historyczne, powinni najpierw zobaczyć „Lincolna”. Oglądałem go i cały czas myślałem: „Co za kino!”. Tak się chwali historię. „Lincoln” to prawdziwa i niesamowita lekcja historii. To film, po którym nawet nie wypada wątpić w jakieś elementy. Jest prawdziwy do szpiku kości. Intrygujący od początku do końca. Powiem szczerze byłem bardzo nastawiony negatywnie do tego filmu, poprzez przeczytane recenzje w prasie i internecie. Jednak moja zasada zawsze jest jedna – moje zdanie przedstawiam wtedy, gdy zobaczę film. Teraz mogę na jego temat cokolwiek napisać.

Chyba będę naprawdę jednym z niewielu, którzy uważają że to kawał naprawdę dobrego kina! Do tego filmu trzeba po prostu podejść i się otworzyć. Przyznaję się, nie znam dobrze historii ameryki, ale to chyba nie jest aż takie dziwne. Mamy własną historię. Jednakże nie miałem problemu by otworzyć się podczas oglądania tego obrazu. Teraz jak przypominam sobie te recenzje, to sam nie wiem co myśleć. Widocznie płytko ktoś podszedł do tematu i miał problem z zaaklimatyzowaniem się w tej historii. Czy znowu ona jest, aż tak odległa ?  Wszystko można przenieść do własnego „świata” bohaterów. Może trochę czego dotyczy „Lincoln”.

Trwający dwie i pół godziny spektakl jest zapisem ostatnich czterech miesięcy z życia Abrahama Lincolna, którego obie kadencje przypadły na bodaj najczarniejszy okres w historii kraju. To czas wojny domowej, politycznych przepychanek i lawirowania pomiędzy ryzykownymi decyzjami, czas negocjacji i forteli. Dlatego momentami film przypomina nie biograficzny dramat, ale trzymający w napięciu thriller.

W ten obraz trzeba wejść głębiej,  nie pozostawać na powierzchni. Historia o władzy, miłości, rodzinie, mądrości, ludzkości, wolności a przede wszystkim wierze! Widzimy z czym się zmaga ten człowiek jako przywódca, dla którego nie jest ważne to, by być dla samego siebie Prezydentem. Obserwujemy zmagania człowieka, który na swoich barkach nosi niewyobrażalny ciężar ale przy tym się nie poddaje, wiedząc, że ponoszona jest wielka strata że strony całej Unii. Myślę, że jest to film o wielkich nadziejach, dążeniu do ważnych celów, do utrzymania równowagi.

Film to również wspaniałe kreacje aktorskie. Daniel Day-Lewis w roli Abrahama Lincolna wręcz powala. Niesamowicie aktor wciela się w postać Prezydenta, niesamowicie prawdziwie i przejmująco. Naprawdę zasłużony (już 3-ci w swojej karierze) Oskar. Obok niego kolejne nazwiska jak Sally Field w roli Mary Todd Lincoln, Tommy Lee Jones w świetnej roli Thaddeus’a Stevens’a i wiele innych, których nie będę wymieniać. To role, które naprawdę zapadają w pamięć i trzymają film ryzach.  Jest zapewne wiele scen, które pozostaną na długo w pamięci. Dla mnie jedną z nich była burzliwa rozmowa między małżonkami Lincoln, która miała miejsce po godzinie i 29 minucie. Te emocje uderzają nas w twarz. Spielberg zrobił naprawdę dobre kino, nie tylko dla amerykanów. Otworzy się na nie tylko ta osoba, która chce głębiej wejść w temat i spojrzeć z perspektywy tamtych czasów.

„Lincoln” to aż 2 godziny 29 minut. Jednak dla mnie nie wyczuwalne. Nie nudziłem się, tylko wciągałem z każdym krokiem. Było wiele emocji – wzruszenie, radość, przerażenie. Życzę Wam, byście mieli podobne doznania podczas oglądania tego filmu, jeżeli się zdecydujecie na obejrzenie. Nie miałem problemu udźwignąć tego filmu i jestem bardzo zadowolony, ze nie dałem się zwieść wielu recenzją.

 

 

 

 

3 myśli na temat “„LINCOLN”

  1. Great write-up, I’m normal visitor of one’s blog, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a long time.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s