„OPERACJA ARGO” – „Argo”

 

operacja

 

„Operacja Argo” to film , który widziałem już kilak miesięcy temu. Jednak jakoś go pominąłem w swoim blogu – sam nie wiem dlaczego. Może dlatego, ze jakoś potem od razu oglądałem „Wroga nr 1”  i jakby został zepchnięty na bok. Nie oznacza to jednak, że nie warto o nim wspominać. Wręcz przeciwnie. Ben Affleck stworzył kawał naprawdę dobrego kina.

Oparty na prawdziwych wydarzeniach film „Argo” jest kroniką tajnej operacji ratowania sześciu Amerykanów. 4 listopada 1979 roku, w momencie, gdy irańska rewolucja osiąga temperaturę wrzenia, bojownicy szturmują ambasadę USA w Teheranie, biorąc 52 Amerykanów jako zakładników. Jednak w samym środku chaosu sześciu z nich udaje się wymknąć i znaleźć schronienie w domu ambasadora Kanady. Wiedząc, że ich odnalezienie i zabicie jest tylko kwestią czasu, specjalista od eks-filtracji w CIA, Tony Mendez wpada na ryzykowny plan wydostania ich z kraju.

Cała produkcja wzbudza bardzo duże emocje podczas oglądania. Widz wraz z bohaterami w napięciu oczekuje finału, niepewny, czy cała akcja się powiedzie. Niepewny, czy dyplomata może powierzyć obcemu człowiekowi swoje życie. „Argo”  ta  to niekończąca się intryga, a także próba oszukania irańskich służb i gwardii. Szczerze można powiedzieć, że film na pewno zachwyca pod względem technicznym. Reżyser spisał się świetnie w swojej roli. Sprawnie pokierował ekipą, która nie tylko stworzyła bardzo dobre zdjęcia, ale również i w pomysłowo zmontowała to z archiwalnymi zdjęciami. Na nowo zaprezentowano wydarzenia, które cały świat śledził z zapartym tchem, co świadczy o pieczołowitości twórców. Dlatego tak mocno przemawia do naszej wyobraźni. „Operacja Argo” myślę, że może zaskoczyć każdego. Ten kto myśli, że wynudzi się na dłużyznach, zbędnych gadaninach, czy misternych i niezrozumiałych planach działań śmiało może ruszyć do kina, gdyż produkcja to całkowita tego odwrotność. Same przygotowania, analizy, pomysły …. wciągają nas w wir akcji. Ostateczne rozwiązanie to jak by uzupełnienie tego co obserwujemy w trakcie filmu.

Takie filmy są rzadkością pod względem podejścia do tematu, tak skrupulatnie i prawdziwie. Historia to filmowy samograj, są w nim i suspens, i emocje, i spojrzenie za kulisy zarówno filmowego, jak i szpiegowskiego biznesu. Całej ekipie udało się wszystkie te składniki wymieszać w równych proporcjach, doprawiając je sporą dawką rozładowującego napięcie humoru. Tutaj nic nie jest przesadzone. Nie jestem fanem Afflecka i za pewne nie mam powodów by go aż tak chwalić. Jednak w tym przypadku odwalił kawał dobrej roboty. Pokazał kunszt reżyserski i fakt podejścia do historii prawdziwej w sposób odpowiedni. Oglądając ten obraz nawet odszedłem od postrzegania tego jako filmu. Miałem wrażenie, iż oglądam na bieżąco to co dzieje się na prawdę. Relację z wydarzeń.

Nie dziwię się, ze film wzbudził wielkie emocje i został doceniony przez krytyków, filmowców, widzów. Wiele nagród jest naprawdę zasłużonych. Ten film odrywa nas od rzeczywistości jaka jest – Tu i Teraz – przenosząc nas w rok 1979 z łatwością. Jest to film dla każdego, pod wieloma względami względami.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s