„4:13 DO KATOWIC”

 

katowice

 

Film „4:13 do Katowic”  to historia lekarza, którego córka została zgwałcona i brutalnie pobita. Dwa lata później ów lekarz jedzie z Wrocławia do Katowic. Podróż pociągiem tylko wygląda niewinnie. Bohater realizuje bowiem niezwykle zmyślny plan, którego celem jest „sprawiedliwość, a nie zemsta”, jak sam to określi.

Krótki metraż – dawno nie widziałem takiego gatunku, ale wpadł mi w oko plakat i zainteresował. Przyznaję, myślałem z początku, iż jest to pełnometrażowy film fabularny z Robertem Więckiewiczem w roli głównej. Jednak szybko poprawiłem swój błąd myślowy. Premierę miał 21 października 2011 roku i został nakręcony przez Andrzeja Stopę. Twórca sam wyreżyserował i napisał scenariusz do tej historii trwającej zaledwie 25 minut. Sam pomysł jest wciągający i nawet ciekawy. Jaki to jest gatunek – sam nie wiem. Mimo, że jest pewna dawka akcji w tym filmie, to jednak patrzymy na niego jak na dramat psychologiczny. Wymaga od nas widzów skupienia.

Oglądałem go w „zwykłej” wersji nie w 5D jak jest reklamowany. Myślę, że nawet dobrze, gdyż zależało mi bardziej na historii niż na efektach. Na dobrą sprawę, wyszło dość ciekawie. Pomysł na taką formę zemsty fajnie wymyślona. Można się przyczepiać do rożnych czynników, jednak po co. Jest to krótki metraż i szczegóły nie odgrywają aż tak istotnej roli. Spokojnie, nie chcę także powiedzieć, że jest to jeden wielki chaos – absolutnie. Dla mnie jest to uporządkowana fabuła z konkretnym celem i warto zobaczyć to co stworzył Stopa.  Nazwać można nawet to etiudą, w której czas projekcji idealnie dopasowany jest do fabuły. Razem z głównym aktorem przeżywamy wyścig z czasem i kolejowym rozkładem jazdy, a zarazem odkrywamy stopniowo, że sprowadza się ten wyścig do perfekcyjnego planu zemsty. O to właśnie chodzi – by zdążyć i wygrać.

Macie ochotę sięgnąć po krótkometrażowy film? – zobaczcie jak wypadają polskie pomysły. Ja jestem na tak 🙂

 

 

 

2 myśli na temat “„4:13 DO KATOWIC”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s