„MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ”

 

moralność   teatr

 

Zawsze czekam na teatr telewizji, gdyż to forma, której niestety brak na małym ekranie. Dobrze, że jeszcze czasem się ukazuje. Tym razem TVP 1 naprawdę się udało i to z wielkim sukcesem podobno. Nowa bardzo ciekawa interpretacja reżysera Marcina Wrony „Moralności …”  w Teatrze Telewizji przyciągnęła prawie 2,5 mln widzów do telewizorów, mimo wielkiej konkurencji innych stacji telewizyjnych.  Od ostatniej premiery, zrealizowanej przez Teatr Telewizji, minęło ponad dwadzieścia lat! Dlatego to co wyemitowano 25 marca 2013 roku, można naprawdę nazwać wielkim sukcesem, tym bardziej iż „Moralność … ”  Wrony miała największe audytorium wśród spektakli premierowych emitowanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Z tekstem Gabrieli Zapolskiej zmierzyło się nowe pokolenie wybitnych aktorów: Magdalena Cielecka w roli tytułowej, Robert Więckiewicz, Dominika Kluźniak, Agata Buzek i Maria Maj. Towarzyszą im Jakub Gierszał, Jaśmina Polak, Klara Bielawska i debiutująca Zofia Wichłacz. Naprawdę fantastycznie dobrana obsada.

Sam spektakl zapewne jak większość wie,  opowiada historię upadku moralności w mieszczańskiej rodzinie, w domu, w którym – jak stwierdziła sama autorka – „zamordowano duszę”. Wszystko to co się dzieje, nie może wyjść po za mury mieszkania. Moralność, cnota, Bóg, wierność ideałom … to czynniki, które są podstawą życia rodziny i samego nazwiska. Czym współcześnie jest problem moralności, a raczej jej braku? Na ile aktualna jest w dzisiejszych czasach sztuka Gabrieli Zapolskiej? Musicie naprawdę przekonać się sami. Moim zdaniem Wrona naprawdę strzelił w dziesiątkę i stworzył coś współczesnego a zarazem zachował ducha Zapolskiej z 1906 roku, gdy powstał tekst. Przez autorkę sztuka  nazywana  tragifarsą kołtuńską.

To mocno karykaturalny obraz przedstawiony jako  protest przeciwko obłudzie. Zawarta w nim jest synteza wszystkich negatywnych cech mieszczańskich, negatywnych cech rodziny, przedsiębiorstwa bez miłości … itd. Moralność traktowana jest tutaj na własny użytek, każdy brud prany jest tylko we własnych ścianach, a przede wszystkim należy się sprzeniewierzać swoim każdym uczuciom, w imię opinii publicznej. Spokojnie można powiedzieć, iż życie na pozór, ukryte za fasadą etykiet, na publiczny poklask – to tematy bez dna, dziś szczególne ważne – to jest właśnie problem moralności w tych obecnych czasach. Sztuka watra uwagi, warta zobaczenia. Zrobiona współcześnie, co zapewne przemówi do młodszej widowni. Jest zabawnie, przyjemnie, lekko a zarazem ciężko, pouczająco. Co ma być prawdą a co fałszem. Wszystko odgrywane jest naprawdę świetnie, aktorzy tworzą ciekawe kreacje i każda ma swoją duszę. Moją uwagę przykuła Magdalena Cielecka w roli Pani Dulskiej, Agata Buzek w roli lokatorki, świetny Jakub Gierszał w roli Zbyszka i fantastyczna Dominika Kluźniak w roli Juliasiewiczowej.

To był przyjemnie spędzony czas. Polecam Wam tą sztukę.

 

 

moralność 2

Jedna myśl na temat “„MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s