„WRONG”

 

 

Wrong

 

 

Już myślałem, iż przez ten czas jaki teraz poświeciłem w wolnej chwili na oglądanie filmów, nic mnie nie zaskoczy. A jednak! Tytuł nie jest przypadkowy, był on na mojej liście do zobaczenia. Jednym słowem nie żałuję, gdyż to był największy absurd jaki widziałem ostatnio w kinie.  „Wrong”  to absurd w dobrym słowie tego znaczenia. Sam twórca obrazu  Quentin Dupieux jest dość znany ze swoich dziwactw, przede wszystkim w sferze muzycznej elektroniki.  Tym razem po raz kolejny zabrał się za film. Po swojej „morderczej oponie” mamy coś innego, co faktycznie wzbudzało zamieszanie na festiwalach. Nie koniecznie może chodzi o treść a formę w jaki sposób nam się wszystko w tym filmie przedstawia.

Film  „Wrong”  przypomina mi historie ludzi, bohaterów z wczesnych filmów braci Coen, którzy zabłądzili w świecie „Zagubionej autostrady” Davida Lyncha. Jest tutaj szaleństwo, śmieszność, dziwactwo, absurd. Widać, ze reżyser po prostu świat widzi po swojemu.

Wszystko zaczyna się od tego …  Dolph Springer, główny bohater filmu, budzi się i stwierdza, że nigdzie nie ma miłości jego życia – psa Paula. Zaczyna się sypać każda minuta życia tego człowieka. Poznajemy od tej chwili życie Dolpha, które jest porażką i absurdalnym pokręceniem rzeczywistości.  Poszukiwania zguby zawiodą bohatera na pokręcone ścieżki wielu napotkanych ludzi. Więcej nawet nie da się powiedzieć o fabule, gdyż jest ona tak pokręcona , że trzeba to zobaczyć samemu, by za wiele nie zdradzić.

Film o niczym a jednak o czymś. Cały ten obraz należy do tych filmów, które mogą budzić żywe, acz skrajne reakcje. Jedni uznają go za rozdęty do rozmiarów molocha żart, inni zachwycą się jego schizoidalną konstrukcją, nad którą nie będziemy się  zastanawiać. Sam nie wiem po której stronie stanął bym, by go opisać – może pół na pół. To na pewno film, który nie trzyma się żadnych reguł logiki. Dupieux umiejętnie, we własny sposób żongluje rozmaitymi stereotypami np. model rodziny i portret domu rodzinnego z amerykańskiego przedmieścia lat 60. czy relacja mistrza i ucznia w kulturze Dalekiego Wschodu. Sprawnie pogrywa sobie  na tradycyjnych sposobach opowiadania poprzez zaburzanie ciągów przyczynowo-skutkowych i wykorzystanie form filmowych jak  science fiction, thrillera czy  filmu obyczajowego. Miesza to w jednym kotle wyciąga własną formę, która w końcowym efekcie daje coś co trudno sklasyfikować.

Sama pierwsza scena już mówi nam wiele i uderza – moment z zegarkiem ukazuje nam te wszystkie mechanizmy zastosowane przez twórcę. Budzik z białymi cyframi, jest 7:59, oczekiwanie na coś co się stanie zaraz, zbliżenie … (włączy się budzik ? włączy się radio? zerwie się bohater? zacznie się akcja? ) … NIC, cisza a na zegarku wybija godzina 7:60. Czy coś więcej trzeba dodawać? Chyba nie. Od tego momentu obserwujemy wiele rzeczy, które się dzieją wokół naszej postaci.

Myślę, że spokojnie można powiedzieć, iż „Wrong”  to upleciona ze swobodnych skojarzeń, groteskowa komedia momentów. Nie da się jednoznacznie ocenić tego tytułu, na pewno jest oryginalny tak jak twórca z błyskotliwym poczuciem humoru.  Przypuszczam, że także można się zastanowić nad głębszym sensem tego filmu i zapewne nie jeden widz będzie chciał coś z tego wyciągnąć. Mi przychodzi coś takiego do głowy –  iż nasze życie to krucha układanka z puzzli i gdy jeden z nich znika, obrazek traci znany kształt, nic już do niczego nie pasuje, a my, kompletnie zdezorientowani, czujemy się jak w złym śnie.

Na koniec ważny element filmu – bohater, który grany jest świetnie przez Jack Plotnick. Po prostu świetnie się wbił w konwencję, jaką chciał przedstawić reżyser. Widzimy jak podłapał klimat filmu i oddaje od siebie 150% tego czego potrzebujemy od takiego bohatera. Fajna gra aktorska, która wiecznie nas przyciąga.

„Wrong”  to kino, które nie jest często spotykane. Dlatego myślę, że warto też zobaczyć coś innego, nawet wtedy gdy myślimy iż nie ma to sensu 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s