„PHANTOM”

 

PHANTOM

 

 

1 marca 2013 roku miał na świecie swoją premierę film o marynarce wojennej związku radzieckiego o tytule „Phantom” . Niestety póki co nie widziałem zapisów czy będzie wyświetlany w naszych kinach. Szczerze powiem, już dawno nie miałem okazji obejrzeć filmu który dzieje się w łodzi podwodnej. Jeszcze pamiętam jak dziś film „Polowanie na czerwony październik” – to było kino! Wracając do opisywanego tytułu. Reżyser Todd Robinson stworzył coś podobnego, nawet przypuszczam iż opierał się na „polowaniu …” Oczywiście nie jest to dzieło na miarę tamtego obrazu, nie mniej jednak warty jest zobaczenia.

Kapitana sowieckiej łodzi podwodnej,  ukrywa przed wszystkim fakt, że nie jest do końca normalny. Od czasu do czasu pojawiają się u niego ataki, które zmieniają jego percepcję rzeczywistości. Pewnego dnia zostaje zmuszony do opuszczenia rodziny i podjęcia się tajnej misji. Prześladowany jest przez wspomnienia z przeszłości i grupę renegatów z KGB, którzy chcą przejąć kontrolę nad okrętem posiadającym głowice nuklearne. W rękach kapitana spoczywa los świata i wtedy odkrywa on, iż został wybrany do tej misji, ponieważ nikt nie wierzył w to, że uda mu się ją wykonać…

Taki jest zarys fabuły i powiem, że się dobrze oglądało tą fikcję. Zazwyczaj widzimy w takich filmach konflikty amerykańsko-rosyjskie i już się zdążyliśmy przyzwyczaić do tych pomysłów. Twórcy filmu w niczym nie przeszarżowali, co dało efekt końcowy bardzo zadowalający w odbiorze. Wszystko wypadło prawdziwie i jesteśmy w stanie w coś takiego uwierzyć – a czy to mało wariatów na świecie jest przy władzy? no właśnie 🙂  Czas filmu także jest odpowiedni 1 godzina 38 minut, co nie powoduje że się zaczynamy nudzić. Tocząca się akcja filmu, cały czas pod wodą wciąga swoim tempem i pozwala nam widzom dobrze się bawić, przy czym trzymając kciuki za kapitana okrętu.

W rolach głównych mamy znanego i bardzo dobrego aktora – Ed Harris , który gra kapitana sowieckiej łodzi podwodnej. Rola bardzo wyważona i stanowcza. Pod takim kapitanem na pewno każdy by chciał służyć. Mamy jeszcze jedną rolę i nawet całkiem udaną (aż sam się zdziwiłem). Głównodowodzącego Renegata z KGB gra David Duchovny. Tego aktora chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Kojarzy się z serialami „Z Archiwum X”  a obecnie „Californication”. Ku mojemu zdziwieniu z tą rolą sobie świetnie poradził, tworząc dość ciemną postać rosyjskiego agenta. Dzięki tym dwóm rolą film ogląda się naprawdę dobrze. Przypuszczam, że jest to film, który trafi od razu na DVD, jednak warto go wyszperać i obejrzeć. Z byt mało mamy takiego gatunku na ekranach kin czy telewizorów a ten tytuł warty jest zobaczenia i zanurzenia się w głębinach oceanu szaleńców.

Na sobotni wieczór jak znalazł 🙂

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s