„WEEKEND Z KRÓLEM” – „Hyde Park on Hudson”

 

 

weekend z królem

 

 

Jednym słowem „napaliłem” się na ten film. Jestem osobą, która lubi wchłonąć dobry film przedstawiający biografię lub pewną część biografii znanych osób. Tutaj połaskotało mnie, gdyż mogłem poznać coś kolejnego na temat amerykańskiego prezydenta Franklina Roosevelta. Coś co powstało na podstawie istniejących listów, zapisków, pamiętników zawsze przyciąga uwagę.  „Hyde Park On Hudson”  taki właśnie miał być dla mnie.

Jest rok 1939. Wielka Brytania stoi w obliczu agresji Niemiec. Król Jerzy VI wyrusza z oficjalną wizytą do USA, aby przekonać prezydenta Roosevelta do zaangażowania się w wojnę w Europie. Królewski weekend w letniej rezydencji prezydenta w Hyde Park jest pretekstem do serii zabawnych nieporozumień, kiedy amerykańska bezpośredniość spotyka się z dworską etykietą. W dodatku Roosevelt, goszcząc parę monarchów, zaczyna równocześnie ryzykowany romans ze swoją kuzynką.

Opis bardzo przyjemny, zwiastun pociągający i zachęcający do sięgnięcia po tytuł.  Wiadomo ogólnie, że film reżysera Rogera Michella powstał na podstawie prywatnych dzienników Margaret Suckley, dalekiej kuzynki i jak się okazuje domniemanej kochanki prezydenta Roosevelta. W ten sposób usiłuje się  rzucić nowe światło na  życie osobiste Prezydenta USA. Nie powiem, nawet w małym stopniu reżyserowi się to udaje. Potężny Roosevelt, kojarzony z rolą niezłomnego przywódcy wolnego świata w trakcie Drugiej Wojny Światowej, upada tu do rozmiarów przygarbionego, zmęczonego starca. Człowiek chory na polio, naznaczony wieloma słabościami z którymi nawet nie chce lub też ni ma siły walczyć.  Ten obraz przedstawiony w filmie w niczym nie przypomina człowieka, jakiego znamy z  historii ogólnej.

Ok, poznajemy jakby druga twarz, stronę człowieka, który jest przygnieciony odpowiedzialnością za świat. Jak dla mnie niestety to wszytko się kończy. Nie zobaczyłem tego , czego oczekiwałem po zwiastunie i różnych zapowiedziach. Sam już nie wiedziałem na czym mam się skupiać, gdyż tak naprawdę wszystkiego mi brakowało – jaki to jest wielki niedosyt!

Dla mnie nie ma ani dobrego początku, ani rozwinięcia a tym bardziej zakończenia. Pobieżne dwie historie wplecione w siebie, nic nie wnoszące. To po prostu strzępki informacji na temat tego krótkiego okresu Prezydenta, gdy przebywał w domu rodzinnym. Oczekiwałem konkretnej historii ukazania Roosevelta i jego kontaktów z kobietami, ukazania tej innej twarzy osoby poszukującej szczęścia gdzie indziej. Tego niestety nie otrzymałem. Reżyser rzucał hasłem i na tym kończył, przechodząc dalej zapominając, iż widz czeka na więcej.

Może ktoś powie, iż to świetny film i zobaczył w nim wiele. Wgląd w kulisy wielkiej polityki w którą są wmieszane kobiety, pogodzone ze swoim losem bycia u boku takich mężczyzn. Zgodzę się, jeżeli popatrzymy na film z takiej strony, to mamy pewien obraz kobiet, które wiele potrafią poświęcić w imię „czegoś” by być.  Możemy doszukiwać się wielu innych rzeczy wyłapanych w trakcie oglądania, jednak to nie daje mi jako widzowi tego czego oczekuję.

Wszystko jest takie gładkie, przyzwoite jak w  amerykańskim filmie, a wiemy że jest to obraz produkcji brytyjskiej – szok!. Tak naprawdę obejrzałem do końca obraz dla głównej roli granej przez Billa Murray’a. Ten aktor nie zawodzi i naprawdę świetnie oddał nam postać schorowanego Prezydenta, chcącego jeszcze zasmakować życia. On jedyny w jakiś przyzwoity sposób na poziomie  ciągnie ten film do przodu. Jednak nawet Bill bez dobrze rozwiniętej historii nie pomoże niestety.  Może to wynik tego, iż film jest zbyt krótki na taką opowieść?  Raptem 1 godzina 30 minut – to nie jest czas zadowalający dla tego typu filmów.

Sam już nie wiem co wyciągnąć z tego tytułu.  „Weekend z Królem”   ciężko spuentować bądź jednoznacznie naświetlić. Niestety, wraz z końcowymi napisami nasza uwaga szybko odbiega od tego tytułu. W głowie nie kumulują się refleksje czy szczególne spostrzeżenia. Tak naprawdę zostajemy z niczym, co gorsza bez jakichkolwiek emocji.

To moje zdanie jak zawsze. Dla mnie rozczarowanie. Oprócz tego idiotyczne tłumaczenie, co często się niestety powtarza. Jeżeli macie ochotę zobaczcie sami i oceńcie według własnych priorytetów. Potem podzielcie się refleksją na ten temat.

 

 

 

 

 

 

 

2 myśli na temat “„WEEKEND Z KRÓLEM” – „Hyde Park on Hudson”

 1. Лучший фильм 2013 Волк с уолл-стрит смотреть
  онлайн Волк с уолл-стрит смотреть онлайн в отличном
  разрешении Волк с уолл-стрит фильм смотреть онлайн хит Волк с уолл-стрит смотреть онлайн RHD 2013 свойство hd
  волк с уолл-стрит За которой тебя послали.
  Опосля этого Фрэнк сразу положил
  трубку. Потом, размышляя, она вспомнила, то что в тот
  вечер в Дубках Крофт вместе с волк с уолл-стрит
  выходил из библиотеки Уэстборна.
  Холленд почти ничего не знала о
  сенаторе, окромя того, что
  он и его иллинойсская организация явились решающим фактором в победе президента на выборах.
  Крофт слыл тяжелым человеком.
  Но волк с уолл-стрит за него ручался, к
  тому же эта фамилия не упоминалась
  в дневнике волк с уолл-стрит.
  Робертсон воздушным, плавным волк с уолл-стрит опустил ноги на пол: Волк с уолл-стрит хит 2013 смотреть
  онлайн на российском ведьмы из сугаррамурди
  паранойя иван царевич и серый волк 2 хочу как
  бриджет остров удачи иван царевич
  и серый волк второго в глубине льюина дэвиса я стану лучше джастин и
  рыцари доблести Волк с уолл-стрит смотреть онлайн богатый кинофильм в 720р Волк с уолл-стрит 2013
  смотреть online 1080p смотреть онлайн Волк с уолл-стрит в лучшем свойстве HD смотреть онлайн фильм Волк с
  уолл-стрит 2013 Волк с уолл-стрит смотреть фильм кардинально смотреть Волк с уолл-стрит
  онлайн кинофильм .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s