„SECRET STATE”

 

 

secret state

 

 

 

Powrócę na ten moment w świat seriali. Jednak nie tasiemców. Już zdarzyliście poznać mnie także pod tym względem i sami wiecie jakie seriale mogą mnie zainteresować. Właśnie dopiero co  jednym ciągiem obejrzałem kolejną produkcję z Wielkiej Brytanii – serial wyprodukowany przez Chanell 4 o tytule  „Secret State” . Myślę, że dobrym tytułem w przetłumaczeniu na język polski byłby Tajne państwo  lub Tajemnica państwowa. Powróćmy jednak do samego serialu, poprawka – do miniserialu. Jest to miniserial składający się z 4 odcinków o długości około 50 minut każdy.  Akcja dzieje się w nim naprawdę szybko i dotyczy tych wszystkich zawirowań na szczeblach państwowych i biznesowych jakich nie obserwujemy. To historia (może i krótka, zbyt krótka) wicepremiera, która musi przejąc stery po nagłej śmierci Premiera Wielkiej Brytanii w ciężkim momencie –  po katastrofie na wielką skalę w okolicy zwanej Scarrow . W roli Wice Premiera a później Premiera występuje fenomenalny w tej roli  Gabriel Byrne. Dla tego aktora warto zobaczyć ten miniserial. To co wpompowuje Gabriel od siebie w tą rolę jest naprawdę świetne i na wysokim poziomie. Nie przeczę, takich polityków chciałbym oglądać i słuchać w naszym polskim rządzie. Zaczyna się walka o bardzo wysoką stawkę.

Opowieść skupia się głównie na fikcyjnej postaci, pośle – Tomie Dawkinsie, który po śmierci premiera, przejmuje rolę przywódcy.  Przedstawiony  niemal jako polityk idealny, prosty w rozmowie, prawdziwy i walczący z niesprawiedliwością. Pomimo presji politycznej pozostaje niezależny od „wielkiego biznesu” i do pewnego stopnia, mediów. Dramat może przede wszystkim przemówić  do ludzi, którzy mają dość naszych obecnych polityków, którzy mają zbyt bliskie relacje z mediami i firmami. Mamy obraz polityki, którą powinno się podziwiać a co ważne szanować.  Tom nie jest oczywiście tak do końca „krystaliczny” jak każdy człowiek ma ciemną przeszłość, taką rysę na szkle – cóż życie pisze różne scenariusze, przed którymi nie da się uciec.

„Secret State”   jest również bardzo aktualny w swojej przemowie poprzez poruszane tematy wykorzystujące obawy naszych czasów jak terroryzm, wojna w Afganistanie, masowy monitoring, paranoja na temat bankowości oraz globalizacji …. oraz wiele innych cech strachu współczesnego świata, które otaczają nas wokoło. Ten dramat/thriller polityczny trzyma w napięciu do końca. Każda minuta ukazuje nam możliwe sytuacje z którymi musi zmierzyć się przywódca. Jest „sam”  a w okół niego wiele sępów. Mamy tajemnice, układy, walkę o władzę, wielkie pieniądze kontra naród oraz życie ludzkie. Na swój sposób ten miniserial pokazuje nam pewne schematy działające za kulisami, potrząsa nami i daje sygnał, iż jedna osoba i tak nic nie zdziała długo falowo. Przykre ale prawdziwe.

Jest to kolejna pozycja na mojej liście serialowej, która obejrzałem z wielka przyjemnością i powiem szczerze chciałbym kolejną serię.

 

 

 

 

 

 

3 myśli na temat “„SECRET STATE”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s