„THE FALL”

 

 

The Fall

 

 

„The Fall”   to psychologiczny miniserial, który przedstawia dochodzenie policyjne w związku z serią zabójstw oraz historie życia uwikłanych w nie osób. Opowiada o dwójce myśliwych; pierwszym z nich jest seryjny morderca, Paul Spector, który w okolicach Belfastu śledzi swoje ofiary na chybił trafił. Drugim myśliwym jest utalentowana pani detektyw, inspektor Stella Gibson, która przybywa do miasta by złapać mordercę. Do nas należy obserwacja zdarzeń i tego co one za sobą niosą.

Muszę jednak kilka słów na temat serialu napisać. Po raz kolejny zabrałem się za serial produkcji BBC. Za te produkcje bez mrugnięcia oka ręczę. Każda z nich miała zawsze swój niepowtarzalny klimat, nie do podrobienia.  „Th Fall”  przyciągnął mnie jeszcze z innego powodu – głównej roli kobiecej, w którą to wciela się Gillian Anderson. Szczerze powiem, nie wiem dlaczego (a może już wiem) stałem się cichym fanem tej aktorki. Wszystko jednak przychodzi z czasem i też tak było i tym razem. Rola w serialu  „Z Archiwum X”   była po prostu sobie zwykłą rolą, która nie wymagała od aktora wielkiego wysiłku. Potem Tej aktorki w telewizji czy też w kinach było bardzo mało, wręcz zniknęła. Jak się okazało, aktorka stawia przede wszystkim na teatr i to według niej jest miarą aktorstwa – Zgadzam się z Nią w 100% ! Po pewnym czasie zacząłem wychwytywać miniseriale brytyjskie z Nią w rolach głównych i tu zaczęła mi pokazywać swoja klasę gry. Dlatego tez  „The Fall”   stał się nęcącym kąskiem, a że jest produkcji BBC, to nawet się nie zastanawiałem.

Powiem jednak szczerze, że z początku nie wiedziałem jak podejść do tego serialu. Tak jak by mi czegoś brakowało, do czego przyzwyczaiła mnie stacja BBC. Z czasem jednak po przeanalizowaniu całości, po rozmowach z innymi widzami doszedłem do wniosku, iż to co było zamierzone naprawdę osiągnięto. Serial ma 5 odcinków i jak wspominałem wcześniej ukazuje nam „myśliwego – zwierzynę”. z góry nie mamy założenia, iż to musi się skończył finałem do jakiego jesteśmy zazwyczaj przyzwyczajeni. Poszukiwanie, wytropienie, schwytanie, triumf – tego tutaj nie mamy i w tym właśnie tkwi cała tajemnica serialu.

„The Fall”   jest serialem maksymalnie spokojnym, wręcz za spokojnym i przez to może się nie wszystkim podobać. Jednak trzeba zwrócić uwagę na całość, która jest bardzo ważna. Ta niespieszna czasem ospała narracja, naprawdę chłodne zdjęcia, zimne wnętrza i do tego praktycznie
brak akcji – potrafi nakręcić widza na chęć poznania i zadania sobie pytania:  Uda się ?   Oprócz tego sposób filmowania może przypominać teatr telewizji,  chociaż jak popatrzeć z innej strony to  montaż jest jak najbardziej filmowy. A jednak w tym całym spokoju cichej i  chłodnej atmosferze jest coś dobitnie przejmującego a wolne tempo nie oznacza, iż film jest nudny.

Wszystko od razu dostajemy na tacy. Wiemy kto, co, kiedy. Widzimy przebieg wszystkiego, więc nic nas nie zaskoczy. Zamierzenie twórców na pewno się udało i sprawdziło. Oglądamy z ciekawością, a to najważniejsze. Tak na marginesie, podobno okazało się, iż serial zdobył tak wielką popularność oglądalności, że przymierzają się do nakręcenia drugiej serii.

Kolejnym i przede wszystkim największym plusem tego serialu jest Gillian Anderson. To na niej się skupiamy. Jej rola jest naprawdę świetna. Gra zawodowa i świetnie wpasowuje się w klimat filmu. Jej zimna emocjonalność dotyka nas dogłębnie, a jednocześnie porywa i ciągnie za sobą. Dla niej właśnie warto oglądnąć tej serial. Kolejną istotą jest niesamowita realność opowieści, bez naciągania i silenia się na udane zakończenie. Jest to kolejna bardzo udana pozycja w dorobku stacji BBC, której nie można przegapić.  Przy okazji zwróćcie uwagę na świetny trailer zrealizowany na potrzeby serialu – on już sam wiele mówi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s