DROGA POD WIATR” – „Des Vents contraires”

 

 

Droga pod wiatr

 

 

 

„Droga pod wiatr”    to uderzający obraz lub szkic samotnego mężczyzny. Film  odebrałem jako mocno wnikliwy portret psychologiczny człowieka, który w dramatycznej sytuacji próbuje wziąć odpowiedzialność za własną rodzinę i na nowo określić swoje relacje z otaczającym światem. Jest to dość  głęboko poruszający zapis zmagań z rozpaczą, dający jednak wiarę w niezwykłą moc więzi międzyludzkich. Wszystko zależy od tego w co wierzymy lub w co chcemy wierzyć. Jeżeli już wszystko upadnie, włącznie z wiarą – nie można się poddać i należy zrobić krok w lepsze jutro.

Pisarz Paul Anderen  mieszka w Paryżu, samotnie wychowuje dwójkę dzieci, ledwo wiążąc koniec z końcem. Rok wcześniej jego żona oznajmiła mu, że chce zakończyć ich małżeństwo, po czym zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Policja zamknęła śledztwo, a Paul zadręcza się domysłami, czy Sarah postanowiła po prostu zacząć nowe życie, czy może została porwana i czeka na ratunek. Sposobem na kłopoty finansowe Paula jest wyjazd do jego rodzinnej miejscowości Saint-Malo, gdzie starszy brat Alex oferuje mu pracę w rodzinnej firmie jako nauczyciel jazdy. Paul i jego dzieci – które wciąż uparcie wierzą, że mama wróci – opuszczają Paryż, żeby zacząć nowe życie na wsi…
Reżyser filmu Jalil Lespert w bardzo spokojny i stonowany sposób ukazuje nam portret człowieka opuszczonego, ale żyjącego nadzieją. Obserwujemy wewnętrzną walkę Paula, który tak naprawdę sobie do końca nie radzi z sytuacją, która przerasta go w słabszych momentach. Z drugiej strony stara się znajdować siłę, by dwójka dzieci czuła, że jest i zawsze będzie. Jest ojcem i to się dla niego liczy. Krok po kroku stara się wyprostować życie, znajdując rożne wyjścia. Niestety, nie zawsze są to dobre pomysły. Jednak to powoduje, iż uczy się żyć na nowo.  „Des Vents Contraires”  to z pewnością nie jest lekki film. Nie dotrze do każdego. Może wydać się nudny i nie niosący nic ze sobą. Trzeba samemu dojrzeć w trakcie oglądania i spojrzeć na to z innego punktu widzenia. Zwracać uwagę na szczegóły, które wiążą się ze sobą. Miłość, szczęście, smutek, nienawiść, śmierć w mocno skondensowany sposób przenikają przez postaci w tym tytule. Tutaj nic nie jest nachalnie przedstawione. Nic nie jest całkiem w prost. Każda sytuacja przedstawiona w filmie uderza nas mocno i przenikliwie.

To na swój sposób mroczny i ciężki film psychologiczny ubrany w spokojnej formie. Ukazuje również relacje w różnym świetle – żona/mąż, brat/brat, brat/siostra, społeczeństwo/jednostka. To w jakim punkcie życia się znajdziemy, zależy od nas samych. Czasem ktoś poda pomocną dłoń, jednak to sami decydujemy czy chcemy przyjąć pomoc. Jesteśmy kowalami własnego losu i musimy szybko reagować w momentach zawahania. Bardzo mocną stroną filmu jest gra głównego aktora – Benoît Magimel w bardzo odpowiedni sposób potrafi nam przedstawić postać ojca walczącego ze sobą i otoczeniem, tylko po to by coś zmienić. Nie ma w tej grze za grosz przesady i widzimy postać prawdziwą. Towarzyszy mu Audrey Tautou , która jednak jest tłem do całej historii, ale również głównym zapalnikiem, który rozpoczął lawinę zmian. Już nie będę wymieniał całej obsady filmu. Trzeba zwrócić jednak uwagę na nią, gdyż każda postać z osobna ma wielki wpływ na Paula. Świetna gra aktorów buduje odpowiednią atmosferę  „Drogi pod wiatr”.
Całość ma 1 godzinę i 30 minut, ja podczas oglądania miałem wrażenie, iż oglądam film 2 godzinny. Zapewne spowodowane jest to powolnie przedstawioną historią. Mnie nie znudził, może dlatego, iż lubię kino z podłożem psychologicznym. Wy sami stwierdźcie, czy tytuł jest dla Was.

2 myśli na temat “DROGA POD WIATR” – „Des Vents contraires”

  1. Oglądałem już film jakiś czas temu. Zgadzam się z Tobą, nie jest on dla każdego. Psychologiczny portret mężczyzny porzuconego, opuszczonego, samotnego walczącego o swoje życie jak i jego dzieci. Dla mnie warto było obejrzeć Drogę

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s