„ŚWIĘTA CZWÓRCA” – „Svatá čtveřice”

 

 

Święta Czwórca

 

 

Dawno nie widziałem czeskiej produkcji i chyba przyszedł na to moment. „Święta czwórca”  to film lekki, przyjemny, zabawny po prostu pozytywny o przyjemności życia czym jest sex.  Jan Hřebejk wyreżyserował film, który ogląda się bardzo przyjemnie i jest przy tym nie nachalnie zabawny.

Ondra  i Vitek  są elektrykami i dobrymi przyjaciółmi. Razem pracują, mieszkają obok siebie, ich żony również się przyjaźnią, a nastoletni synowie Ondry chodzą z córkami Vitka. Do pełni szczęścia brakuje im tylko satysfakcji z pożycia małżeńskiego, w którym zagościła od niedawna nuda. Gdy otrzymują propozycję pracy na jednej z karaibskich wysp, gdzie huragan zniszczył linie elektryczne, nie zastanawiają się długo. Zabierają ze sobą również żony.. Słońce, plaża, bezkresne morze i rajskie otoczenie Karaibów sprawiają, że przychodzi im do głowy genialny pomysł…  Aby wykorzystać okazję (,,Kiedy, jak nie tu i teraz?”) i urozmaicić nieco swoje życie seksualne, przywrócić dawną namiętność i pożądanie. Wdrażają pomysł w życie, choć okaże się później, że był on dość ryzykowny.

O tym właśnie jest ten film. Nuda małżeńska powoduje szukanie czegoś nowego pobudzającego do radości i czerpania przyjemności z sexu.  Reżyser sprawnie porusza się po zagadnieniach zarezerwowanych, jakby się wydawało dla debat o moralności i przekraczaniu obyczajowych tabu. Istotne jest również to, iż nie ma w filmie żadnej górnolotnej filozofii, co powoduje że obraz jest lekki w oglądaniu. Od samego początku karty zostają wyłożone na stół, wiemy o co chodzi, do czego dążą główni bohaterowie filmu. Wszystko jest proste, a ideologia widoczna jak na tacy.  „Święta czwórca”   miejscami jest zabawna, miejscami jednak potrafi mieć gorzki posmak. Na pewno nie jest głupawym, frywolnym obrazkiem namawiającym ludzi do czegokolwiek. Wybory zawsze pozostaną naszymi wyborami.

Tytuł ukazuje też trochę inny aspekt spojrzenia na takie sytuacje. To co może dla innych wyglądać na zdradę, dla bohaterów jest po prostu próbą odnalezienia szczęścia i zapomnianej radości życia w związku małżeńskim.    A konsekwencje?  – Zależy tylko od nas samych czy będą.  Oprócz tego, co chyba już nie powinno dziwić nikogo znającego czeskie produkcje, to że z filmu bardzo jasno wynika, iż  swoboda obyczajowa sąsiadów na pewno jest większa niż nasza krajowa. Z pewnością najcenniejsze jest to, że potrafią śmiać się z samych siebie i szczerze opowiadają nie tylko o blaskach, ale i o cieniach takiego podejścia do tematu. Czesi nigdy z tym nie mieli problemu, a Polacy mieli, mają i chyba zawsze będą mieli.

Naprawdę zabawne, lekkie. A erotyzm tak naturalnie pokazany, że nawet niespecjalnie też gorszy. Na filmie bawiłem się fajnie i moge go spokojnie polecić na popołudnie.

3 myśli na temat “„ŚWIĘTA CZWÓRCA” – „Svatá čtveřice”

  1. Czytałam już gdzieś o tym filmie, ale jeszcze nie oglądałam. A czy przypadkiem dwójka aktorów z tej czwórki nie jest prawdziwym rodzeństwem (kobieta i facet, ale nie wiem którzy)? Jakiś mam przebłysk, że taka informacja była gdzieś podana… Choć może mylę filmy.

  2. Widziałam ten film. Też fajnie się ubawiłam, lekka obyczajowa komedia o pragnieniach i przyjemnościach. Również polecam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s