„NOC OCZYSZCZENIA” – „The Purge”

 

 

Noc Oczyszczenia.

 

Przypomniałem sobie o zwiastunie, który widziałem jakiś czas temu. Właśnie chodziło o film  „The Purge”  i postanowiłem go dzisiaj zobaczyć.

Rok 2022, Stany Zjednoczone. Bezrobocie spadło do niemal 1%, a przestępczość nie istnieje.  Wszystko to za sprawą nowego ustroju politycznego „The New Founding Fathers of America”, który raz w roku pozwala na tak zwaną „Czystkę”, czyli 12 godzin, w czasie których obywatele mogą się wyzbyć całej swej złości i bezkarnie mordować („oczyszczać miasto”). Głównymi bohaterami filmu jest rodzina Sandinów (Ethan Hawke, Lena Headey), która właśnie przygotowuje się do zabezpieczenia swego domu przed obcymi z powodu nadejścia Nocy Oczyszczenia. Niespodziewanie do domu dostaje się intruz…

Powiem szczerze, że nawet jak na taki gatunek klasy B lub C  to pomysł wyjściowy na ten film był dobry, a nawet bardzo dobry. Nie jest to kino górnolotne, lub nawet takie po którym moglibyśmy się spodziewać czego – po prostu czegoś.  Jednak  „Noc oczyszczenia”  ma w sobie coś przerażająco prawdziwego. Wystarczy sobie pomyśleć, gdyby do czegoś takiego doszło. Dany kraj potrafił się otrząsnąć ze wszystkich wewnętrznych problemów, nie było by bezrobocia, ludziom żyło się lepiej, a co ważne spadła by przestępczość – gdzie wtedy wyładowywać agresję? Człowiek jest typem pewnego rodzaju drapieżnika, który musi znaleźć ujście swoim emocjom nawet tym przerażająco bezwzględnym. Wystarczy wtedy raz w roku ustalić taką noc i dać ludziom pole do wyładowania. Chyba sobie tego nie jestem w stanie wyobrazić. Nawet gdyby to miało być „tylko” 12 godzin, to było by to „aż” 12 godzin.

Twórca całego projektu, reżyser i scenarzysta James DeMonaco stworzył dość oryginalną wizję świata przyszłości i to się faktycznie moim zdaniem broni. Sam pomysł na całą fabułę uwodzi i nie możemy znaleźć powielenia w innych podobnych produkcjach, a to w tym wypadku jest wielkim plusem.  Oczywiście jest to jedna wielka wariacja, która powstała w głowie twórcy, ale uważam, iż nadaje się na seans grozy by podnieść nam trochę adrenalinę.  Film nie trwa zbyt długo, gdyż tylko 1 godzinę 25 minut, co nie pozwala nam się nudzić. Akcja jest dynamiczna, a napięcie wzrasta systematycznie do zbliżającego się końca. James DeMonaco potrafi widza wciągnąć w całą sytuację, jaka toczy się w tym domu podczas ciężkiej nocy.

Przez sam termin „oczyszczenie” można wiele rozumieć i każdy zapewne zinterpretuje to na swój sposób. Dla większości bohaterów filmu jest to jedno z  ważnych praw osobistych, które pozwala wyzbyć się całej złości i nienawiści. Przypuszczam, że nie jedna osoba chciała by zemścić się na kimś tak po prostu bez karnie.  Szef?  była żona?  sąsiad? … zapewne każdy ma w głowie pomysł.

Myślę, że warto również pochwalić pierwszoplanowych aktorów –  Lena Headey grająca żonę, Max Burkholder  grający syna, Adelaide Kane  grająca córkę. Pozostaje nam jeszcze dość znane nazwisko  – Ethan Hawke , grający głowę rodziny. Zaczynam się zastanawiać nad jednym, dlaczego tak dobry aktor zaczął wybierać role w filmach  takich jak Noc Oczyszczenia lub Sinister? Tak naprawdę to nie jest jego poziom. Pewnych rzeczy nie zrozumiem. Oczywiście również wypadł dobrze, a że jest dobrym aktorem przyszło mu to zapewne bez trudu. Wszystko to mamy otoczone dobra muzyką wtapiającą się w obraz i podtrzymującą napięcie.

Warto jeszcze podkreślić, iż nie jest to horror. Każdy kto nastawia się na taki gatunek może się rozczarować.  „Noc oczyszczenia”  jest thrillerem i to na dobrym poziomie. Stwierdzam, iż tytuł jest warty uwagi. Mamy dobry pomysł, wciągającą i trzymającą w napięciu historię. Spokojnie mogę powiedzieć, iż na taką produkcję to kino oryginalne.

 

 

 

 

 

 

 

 

3 myśli na temat “„NOC OCZYSZCZENIA” – „The Purge”

  1. Muszę przyznać, że zapomniałem o tym blogu, bo zająłem się tworzeniem swojego od nowa na nowym serwerze, a dzisiaj poszukując jakiegoś dobrego filmu znów tu trafiłem, całe szczęście.

    Koncepcja filmu według mnie genialna, ale piszę to jeszcze przed obejrzeniem. Zaraz zabieram się za seans 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s