„42 – PRAWDZIWA HISTORIA AMERYKAŃSKIEJ LEGENDY”

 

 

 

42

 

 

Szukałem i znalazłem sobie świetny film na wieczór. Typowa amerykańska produkcja z serii „z życia wzięte” – biografia afroamerykańskiego sportowca grającego w baseball.

Historia Jackiego Robinsona, pierwszego afroamerykańskiego baseballisty, który zagrał w amerykańskiej Major League – najważniejszej amerykańskiej lidze baseball . ” 42-Prawdziwa historia amerykańskiej legendy”   opowiada o niezwykłej, naznaczonej cierpieniem karierze jednego z najlepszych zawodników świata. Dyskryminacja rasowa i liczne kontuzje, a także historyczna chwila podpisania kontraktu z drużyną Brooklyn Dodgers, to tylko niektóre wątki tego poruszającego obrazu.

Amerykanie potrafią nakręcić dobre filmy biograficzne, już nie raz się o tym przekonałem. Tym razem było podobnie. Ten tytuł to przede wszystkim poruszająca opowieść o dwóch mężczyznach – Branch Rickey i Jackie Robinson  , którzy swoim życiem zmienili amerykański baseball. Z historii zapewne wszyscy wiemy iż, w podzielonej rasowo Ameryce lat 40, ubiegłego wieku przeciwstawienie się segregacji wymagało naprawdę wielkiej odwagi. Każdy kto miał zamiar robić coś takiego, musiał liczyć się z niewyobrażalnym atakiem ze strony każdego białego człowieka. Ten film pokazuje nam nieznaną historię dla nas Polaków, którzy nie słyszeli o istnieniu takiego człowieka jak Rickey. Wykazał się niewątpliwie dużą odwagą ,  wbrew protestom szefów ligi, kibiców, a nawet własnych zawodników i podpisał kontrakt z Robinsonem. Umożliwił mu tym sposobem grę w najważniejszej lidze, co wzburzyło wszystkich i naruszyło coś co powinno być nietykalne.

Jakie to wszystko przewrotne. Ameryka latami walczyła, walczy o wolność na świecie, a na własnym „podwórku” przez lata nie potrafiła się uporać z rasizmem – czymś tak obrzydliwym. Segregacja rasowa nikomu nie przeszkadzała. Dobrze, że w historii USA potrafiły zapisać się takie osoby, które walczyły o wolność i zrównanie rasy na wszystkich płaszczyznach. Sport to dokonania,emocje,wzniosłe chwile. Nie jest ważne skąd się wywodzisz i kim jesteś. Jednak i to trzeba było zmienić.

„42 – prawdziwa historia amerykańskiej legendy”  to dwie świetne kreacje aktorskie: Harrison Ford w roli Rickey’a i Chadwick Boseman w roli Robinsona. Oni wszystko nakręcają i oddają energię. Dzięki nim są emocje jakich oczekiwałem. Mimo, że film trwa aż 2 godziny 8 minut, to wcale nie nudzi. Reżyser obrazu Brian Helgeland tak poprowadził akcję, ze ona tylko może wciągać i to się sprawdziło w 100 %.

Na koniec się dowiadujemy, iż nr „42” w baseballu jest jedynym zastrzeżonym numerem i zawsze raz w roku drużyna zakłada koszulki 42, by uczcić pamięć Robinsona.

Niestety jak zawsze to bywa, w naszych kinach filmu nie było i nie będzie. Wyszedł już na DVD i możecie go zobaczyć z tego nośnika. Premierę w kinach miał w kwietniu 2013. Widzowie jak  i  krytycy amerykańscy uznali tytuł  za jedną z najlepszych produkcji o baseballu ostatnich lat. Uważam podobnie i polecam Wam takie historie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s