„WINNY” – „Présumé coupable”

 

 

Winny

 

 

Jestem po seansie naprawdę świetnego, mocnego filmu opartego na prawdziwych wydarzeniach. To przede wszystkim ta uderzająca moc prawdy powala na kolana i powoduje, że zadajemy sobie pytanie – Jak to jest możliwe ?

Urzędnik sądowy Alain i jego żona Édith na oczach zdumionych sąsiadów zostają skuci kajdankami i wyprowadzeni ze swego domu. Ich dzieci zostają powierzone opiece społecznej. Okazuje się, że zwyczajni ludzie, wiodący spokojny żywot, są podejrzani o przynależność do siatki pedofilskiej działającej we Francji i w Belgii. Oprócz nich oskarżonych jest kilkanaście osób. Nie ma żadnych dowodów na powiązania Alaina i Édith z pozostałymi członkami grupy. Obciążają ich jedynie zeznania należącej do siatki niejakiej pani Badaoui. Małżonkowie podejmują rozpaczliwą walkę o odzyskanie dobrego imienia. Film na podstawie autobiograficznej książki Alaina Marécaux, opisującej wstrząsające zdarzenia, do których doszło w 2001 roku.

Oglądając takie filmy naprawdę zastanawiamy się nad tym, czy coś takiego może mieć miejsce. A jednak może. Czym tak naprawdę jest sparwiedliwość? wymiar sprawiedliwości? Jeżeli tylko jedno słowo, jedno zeznanie może zniszczyć nam życie. Gdy są tylko poszlaki, tylko nie potwierdzone zeznania, a co gorsza brak jest niezbitych dowodów na popełnione czyny. Reżyser a zarazem scenarzysta filmu Vincent Garenq przedstawia nam tą historię w bardzo dosadny i surowy sposób. Wszystko po to, byśmy poczuli tą ogarniającą rozpacz, złość, i brak obrony przed niesprawiedliwością jaka nas spotyka. W każdym momencie może pod nasz dom podjechać zmasowanie policja i zakuć w kajdany, tylko dlatego, że ktoś, coś powiedział. Nie jest istotne czy została powiedziana prawda. Z góry jest już założenie, iż jesteś WINNY!

Całość ukazuje nam jak można łatwo wpaść w grzęzawisko fałszywych zeznań, oskarżeń, jak i gaf prawnych popełnianych przez osoby „pilnujące” prawa i porządku. Założenie jest jedno – szybko zdobyć zeznanie przyznania się do winy, szybko skazać, wspiąć na wyżyny sprawny wymiar sprawiedliwości. Nie liczy się człowiek, jego życie, życie jego rodziny. Możesz wszystko stracić, jednak to już nie interesuje nikogo. Film ten niesamowicie od samego początku do końca trzyma w napięciu, które jest oparte na drodze niewinnego człowieka dążącego do wolności i prawdy. Sam w sobie obraz  porusza bardzo gorszącą kwestię gwałtów na dzieciach oraz karania sprawców czynów, które miały miejsce w rzeczywistości. Problem jednak w tym, że w tym przypadku ofiarą, oprócz biednych dzieci są jeszcze niewinni ludzie, niesłusznie oskarżeni i pociągnięci do odpowiedzialności karnej, z powodu zaniedbań organów ścigania i pomówień. Ukazane są dwa światy pokrzywdzonych rzeczywiście (dzieci) i pokrzywdzonych niesprawiedliwie (oskarżeni).

„Winny”   to film w połowie dokumentalny  pozostawiający w ustach niesmak po obejrzeniu. To dramat, który ukazuje niesprawiedliwość systemu, który prowadzony jest przez śledczych i sędziów dążących do osiągnięcia celu za wszelką cenę. Musi być efekt, bez dwóch zdań. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na główną rolę męską, którą odgrywa Philippe Torreton. W nieprawdopodobny sposób wciela się w postać Alain Marécaux , tak jak by przeżył to naprawdę. Przejścia tego mężczyzny i utracony czas naprawdę powala swoją siłą. Obserwujemy jak uchodzi z niego życie, jak traci nadzieje, jak traci wszystko co dla niego jest ważne w życiu …. Wszystko ma swój kres i nadejdzie moment, gdy zabłyśnie małe światło w tunelu. Jednak mimo tego, że znajdziemy sprawiedliwość, to i tak pozostaje czas utracony, nieodzyskany, bolesny. Philippe Torreton oddaje to wszystko w bardzo mocny i prawdziwy sposób, oddziałując na widza, który chłonie każdą minutę filmu.

„Présumé Coupable”   to tytuł warty polecenia. Kino musi być czasem dosadne, prawdziwe, gorzkie – wtedy jest realne.

 

 

 

 

 

 

 

Jedna myśl na temat “„WINNY” – „Présumé coupable”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s