„PAN LAZHAR” – „Monsieur Lazhar”

 

 

Pan Lazahr

 

Niezwykle ciepła historia pewnego mężczyzny, która wmieszana jest w świat dziecka.

Bahir Lazhar to algierski imigrant, który trafia do szkoły podstawowej, by zastąpić tragicznie zmarłego nauczyciela. Nie każdemu podoba się osoba pana Lazhara, w zdominowanej przez kobiety placówce. Dla bohatera misja nauczyciela nie polega na suchym nauczaniu przedmiotu. Mężczyzna z oddaniem angażuje się w pomoc dzieciom, które przeżywają śmierć poprzedniego nauczyciela, jednak nikt nie zdaje sobie sprawy, że pan Lazhar sam znajduje się w potrzebie.

Nieprawdopodobną wielką siłą tego filmu jest delikatność i cierpliwość prowadzenia narracji przez reżysera. Twórca obrazu Philippe Falardeau nie stosuje żadnych skrótów i co ważne nie przyśpiesza całej fabuły. Tutaj wszystko ma swoje odpowiednie miejsce w czasie. Każda minuta odsłania nam coś nowego, czego dowiadujemy się o tej historii. Ten tytuł z widza nie robi idiotę i to jest bardzo istotne. Czujemy temat co prowadzi do tego, iż możemy odbierać doświadczenia każdego z bohaterów bardzo osobiście. Połączenie dwóch światów, dorosłego z dziecięcym buduje niesamowitą atmosferę napięcia, którą trzeba w odpowiedni sposób rozładować. Pewien pomost, który ma na zadaniu pomóc każdemu w ciężkiej chwili.  „Pan Lazhar”  to niesamowicie życiowy film. Przede wszystkim jest to obraz o czymś ważnym, co może dotknąć każdego z nas – śmierć. Jest ona postrzegana oczami dziecka inaczej niż dorosłego człowieka, co powoduje zamknięcie w sobie. Jeżeli tylko znajdziemy odpowiedni klucz, to możemy pomóc otworzyć się „małemu” człowiekowi. Niestety, nie każdy taki klucz może posiadać. Trzeba znaleźć w sobie dar docierania w głąb duszy.

Reżyser bardzo przemyślanie prowadzi całą opowieść, bez zbędnej nachalności, gdyż nie jest ona tutaj potrzebna. W wirtuozerski sposób miesza te dwa światy i ukazuje jak przeżywają ciężkie chwile dzieci. Z drugiej strony są dorośli, którzy muszą zrozumieć ten mechanizm, szczególnie w relacjach nauczyciel – uczeń. Każdy z postaci przeżywa swój dramat, dla każdego jest on ciężki i trzeba tylko znaleźć ujście złości i bezsilności, a przede wszystkim trzeba zrozumieć.  Ten film w naprawdę dosadny sposób pokazuje system nauczania, można nawet powiedzieć, że go burzy, ukazując wiele minusów w sensie podejścia do dziecka w szkołach publicznych. Postać Pana Lazhara, osoby, która przeżywa osobisty dramat rodzinny, wplata się w nieszczęście klasy po utracie ukochanej nauczycielki. Podejście nowego nauczyciela jest mało akceptowane przez resztę grona pedagogicznego – jakie to prawdziwe i nie zrozumiałe. Pokazuje się nam tym sposobem, iż nauczyciel to także człowiek z uczuciami, który powinien umieć pomóc sam bez pomocy psychologa, a nie mechanicznie podchodzić do ucznia, gdyż tak nakazuje system nauczania. Do wszystkiego zmusza nas życie i to jest sens całości.

Główna postać grana przez aktora – Mohamed Fellag – fantastycznie ukazuje nam nastroje jakie mogą panować w takiej sytuacji, wręcz powinny panować. Aktor w mistrzowski sposób oddaje poszczególne stany podejścia do swoich podopiecznych traktując ich jak dorosłych zamkniętych w małej skorupie. Każdy gest, słowo, spojrzenie czy uśmiech … ma spowodować, iż to miejsce stanie się ponownie bezpieczną przystanią dla każdego. Trzeba w odpowiedni sposób przekonać do siebie, by móc komuś pomóc. Film bardzo poruszający i co ważne bez patosu. Relacje szkoła / rodzice / uczeń, aż iskrzą w formie przenośni, gdyż brak jest zrozumienia. Jest to kolejny film, który naprawdę warto zobaczyć. Ten tytuł ma swoje mocne przesłanie i zrobiono go z sercem (tak przynajmniej ja to odczułem). Naprawdę polecam „Monsieur Lazhar”.

 

 

 

 

 

 

 

2 myśli na temat “„PAN LAZHAR” – „Monsieur Lazhar”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s