„BLING RING” – „The Bling Ring”

 

 

Bling Ring

 

Sofia Coppola przyzwyczaiła Nas widzów to filmów z naprawdę wysokiej półki, one zawsze są jakieś i mają swoją moc. Któż nie pamięta takich tytułów jak choćby – „Między Słowami”, „Maria Antonina” czy „Somewhere.Między Miejscami”. Tym razem powraca z tytułem trochę nietypowym, jeśli patrząc na dotychczasowe produkcje – „Bling Ring” – Nowo przybyły do liceum w Los Angeles Marc zapoznaje Rebeccę, śmiałą, przebojową oraz pewną siebie dziewczynę, będącą jego przeciwieństwem — chłopaka zakompleksionego, posiadającego niską samoocenę. Pozna on pasję Rebecci, jaką jest moda oraz… fascynacja Lindsay Lohan. Otóż tych dwoje wraz z pozostałymi znajomymi m.in. Nicki, by zbliżyć się do świata błyskotek, luksusu oraz gwiazd, włamuje się do domów hollywoodzkich celebrytów takich jak: Orlando Bloom, Paris Hilton czy Megan Fox.

Patrząc na fabułę, to aż mi nie pasuje do Coppoli. Całość nie jest typowym filmem fabularnym, tylko obrazem zbliżonym do dokumentu. Sprawa w owym czasie była dość głośna i Sofia jak widać chciała ją przenieść na ekran. Zapewne nie jest to film powalający na kolana, nie jest to film, który dorównuje pozostałym. Wszystko jednak ukryte jest w formie. Uważam, że tutaj ma ona swoją moc przesłania. Ukazanie amerykańskich nastolatków, ich fascynacji modą, bogactwem, sławą … może powalać. Jak łatwo można w tych czasach dokonać takich włamań. Wystarczy nam dostęp do sieci. Sławne osoby, przez to, że otwierają wrota swojej prywatności, stają się łatwym celem. Jak obserwujemy, każda informacja podana w portalach plotkarskich, może być cenną wskazówką dla włamywacza. Gdzie się bawimy? gdzie wyjeżdżamy? gdzie spędzamy wczasy ? …. tylko kilka kliknięć i dane wyświetlone na ekranie komputera. Jeżeli raz się coś udało, to juz działa siła przyciągania i powtarzane będzie do finału.

„Bling Ring”  to przede wszystkim historia prawdziwa, a sam film można potraktować jak reportaż na ten temat. Stąd tak  do końca może nie wciągać, poprzez formę nakręcenia. W dramat czasem wkrada się nuta komedii (przerysowana rodzina Nicki) z lekkim zabarwieniem kryminału. Gdzieś tam może i wkrada nam się ukazanie psychologicznego podejścia tych młodych ludzi do sprawy, jednak bez mocnego nacisku – a szkoda. Role w filmie grane przez aktorów są przeciętne, ot po prostu młodzież. Zwrócić jednak uwagę można na jedną postać graną przez Emma Watson. Emma grająca dziewczynę o imieniu Nicki, ukazuje nam zblazowaną, niczym nie przejmującą się młodzież amerykańską, która i tak wszystko przewróci na swoją korzyść. Jeżeli tylko można stać się popularnym na te 5 minut, to chcę tę popularności i ją wykorzystam do końca. Aktorka dość dobrze pokazała stany emocjonalne w jakich się znajdowała w poszczególnych etapach tej historii. Czy coś tak naprawdę się stało? 

Film obejrzałem z ciekawości prowadzonej twórczością Sofii. Nie miałem nastawienia co do tego filmu, więc też się nie rozczarowałem. Potraktowałem  „Bling Ring”  jak reportaż na temat głośnej sprawy. Jest to tytuł, który tylko przeleciał przez moją głowę i nic po nim nie pozostanie. Jeżeli chcecie poznać kulisy tej afery ze wzgórz Hollywood to idźcie na film  „Bling Ring” .

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s