„PARANOJA” – „Paranoia”

 

 

Paranoia

 

Od czasu do czasu dobrze zobaczyć na ekranie stare wygi kina, jakimi są Gary Oldman i Harrison Ford. Miałem właśnie taką możliwość, by zobaczyć tych dwóch panów w jednym filmie o tytule „Paranoia”. Słyszałem o nim jakiś czas temu, ale wyleciał mi z pamięci, dzisiaj na niego natrafiłem i postanowiłem obejrzeć, mimo iż tak naprawdę nie wiedziałem czego dotyczy fabuła.

Najnowocześniejsze technologie warte miliardy dolarów, strzeżone przez dwie wielkie korporacje. Dwaj potężni biznesmeni walczący ze sobą wszelkimi dostępnymi metodami. Młody wybitny inżynier, który staje się narzędziem w ich rękach. Błyskawiczna droga na szczyt. Wielkie pieniądze. Kobiety i zaszczyty. Ten raj staje się pułapką. Wszechobecna inwigilacja, osaczające intrygi, bezpardonowa walka, w której ludzie stają się pionkami i uderzająca świadomość: z tej matni nie ma ucieczki. Ale można podjąć walkę.

Na pewno w jakimś stopniu film mnie zaskoczył swoim pomysłem na fabułę sensacyjną. Oczywiście jak zawsze chodzi o wielkie pieniądze, władzę, uznanie … jednym słowem potęgę – wyścig szczurów. Kto jest najlepszy? To wszystko włożone w świat nowych technologii telefonii komórkowej. „Paranoja” to na pewno film sensacyjny, który trzyma dobre tempo i nie nudzi. Mimo, że potrafimy przewidzieć pewne kwestie, to potrafił zaskoczyć w kilku momentach. Reżyser Robert Luketic postawił na konkretną opowieść dwójki kiedyś związanych ludzi, których poróżniły pieniądze i władza. Z przyjaciół stali się wrogami walczącymi o uznanie w tym technologicznym świecie. Twórca, w  to wszystko wplótł młodość w postaci ambitnego inżyniera, chcącego zmienić swoje życie. Mimo, że tak naprawdę nie jest to film o podtekście psychologicznym, to możemy znaleźć w tytule pewne odniesienia w tym kierunku. Młody człowiek, któremu podaje się na tacy nowe życie – wszyscy wiemy co wybierze. Przekroczenie progu i zachłyśniecie się nowym ja, bez zadania sobie pytania – czy to może przynieść negatywny skutek? Młodość niestety bazuje również na tym, iż popełnia się wiele błędów, o których nawet się nie pomyśli. Gorzej jak nasze decyzje, pociągnął zdarzenia negatywne w skutki. Przekroczenie kolejnej granicy powoduje, że klapki spadają z oczu i zaczynamy myśleć – po co ja to zrobiłem?! Szukamy wyjścia z sytuacji, jednak nie zawsze jest awaryjne wyjście.

„Paranoja”  to przede wszystkim dobra sensacja w której jest intryga, ciemne charaktery i zwroty akcji, co powoduje, iż film trwający 1 godzinę 46 minut ogląda się bardzo dobrze. W dodatku jest on jeszcze  zabarwiony dobrą grą aktorską Ford’a i Oldman’a. Szczególnie dla ostatniej sceny końcowej,  warto zobaczyć ten film, gdy dochodzi do starcia tych dwoje gigantów. Tytuł, który zapewne znajdzie swoich wielbicieli jak i przeciwników zwracających uwagę na szczegóły. Ja ogólnie oglądałem film z ciekawością.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s