„KAPITAN PHILLIPS” – „Captain Phillips”

 

 

Kapitan Philips

 

Zacznę od takich słów – Ten film koniecznie musicie zobaczyć, szczególnie dla Toma Hanksa!

Opis filmu można ująć w jednym zdaniu: Somalijscy piraci porywają amerykański frachtowiec dowodzony przez tytułowego kapitana.Od tego wszystko się zaczyna, a co ważne, zaczyna się historia pewnego Kapitana. Powiem szczerze naprawdę rzadko trafia się świetny film. W tym przypadku na koniec roku 2013 dostajemy historię opartą na prawdziwych wydarzeniach, która miała miejsce niedaleko Somalii. Reżyser Paul Greengrass wprowadza nas w dramat ludzi, którzy są „sami” na oceanie. Nakreśla również dość mocno problem globalizacji, zderzenia cywilizacji, bogactwa i biedy jak i siły zmieszanej z kontrolą nad wszystkim i wszystkimi. W całości otrzymujemy naprawdę dramatyczny thriller na wysokim poziomie. Ten film to przede wszystkim bohaterowie, ludzie, wszystko opiera się na walce jednostki, która chce i musi wręcz przetrwać dla siebie lub innych.

Czujemy już od samego początku, że reżyser wie co robi, ma plan, przedstawia go w odpowiedni sposób i nie zamierza odpuścić. Nie było by także tego wszystkiego, gdyby nie rewelacyjna rola Toma Hanksa. Tak naprawdę ten film, jest jego filmem. On stworzył kreację tak prawdziwą, iż mamy wrażenie, że to dzieje się tu i teraz, a my znajdujemy się w samym środku tego dramatu. Po obejrzeniu tego filmu mam wrażenie, że od co najmniej dekady Hanks nie stworzył tak wspaniałej i niezmiernie dojrzałej kreacji filmowej. Szczególnie ostatnie sceny wprost rozwalają emocjonalnie – ile jesteśmy w stanie wytrzymać? ile potrafimy w sobie znależć siły by dotrwać do końca?  U Hanksa nie wyczuwamy w  grze sztuczności, a emocje niezmiernie nam się udzielają. Ukazana  historia jest opowiedziana bardzo emocjonalnie w każdej minucie tego filmu. Przez 2 godziny 14 minut obserwujemy przemiany człowieka, który ma doświadczenie na międzynarodowych wodach jako kapitan i potrafi znaleźć się w każdej sytuacji, przynajmniej powinien. Opanowanie, szybkie reakcje, planowanie, granie na czas … wie, że najważniejsza jest załoga, a on znajduje się na samym końcu tego łańcucha.

Jest to co prawda produkcja hollywoodzka i nie musimy się doszukiwać drugiego dna, jednak w tym przypadku twórcy wykorzystali wszystko jak trzeba i nie przyćmili produkcji super efektami. Świetne zdjęcia, scenariusz,  reżyseria, muzyka w „Kapitan Phillips”  powodują, iż to niezmiernie sprawne, bardzo dynamiczne i świetnie zagrane kino, które udowadnia, że najlepsze i zarazem bardzo dramatyczne historie pisze samo życie, a fikcja mało kiedy zbliża się do poziomu emocjonalności i siły oddziaływania faktów. To co wydarzyło się w 2009 roku, możemy zobaczyć teraz w postaci tego filmu. Pamiętam wielkie kreacje tego aktora, tą rolą potwierdza po raz kolejny, iż nadal jest mistrzem w tym co robi. Przypuszczam, że to jest pewna nominacja do Oscara.

Tak naprawdę nie mogę napisać złego słowa, ani przyczepić się do czegoś. Ten czas nie uważam za stracony, wręcz przeciwnie. Nie sądziłem, że sobaczę coś takiego i to z taką wspaniałą rolą. Polecam Wam ten tytuł niezmiernie!

3 myśli na temat “„KAPITAN PHILLIPS” – „Captain Phillips”

 1. W takim razie szybciej muszę przeczytać książkę – aby zachować kolejność „najpierw książka, potem film”. A jeśli chodzi o Toma Hanksa – chyba nie pamiętam kiepskiego filmu z jego udziałem 🙂

 2. Na swoim blogu niedawno napisałam recenzję „Kapitana Phillipsa”.
  I chociaż zgodzę się, że to dobry film… ale wydaje mi się, że jest się do czego przyczepić – może to i dobrze, bo daje to pole do dyskusji! Według mnie film nie trzyma równego poziomu, a szkoda!
  Zresztą, zapraszam do przeczytania mojej recenzji (dopiero zaczynam).

  Swoją drogą, bardzo tu przyjemnie. 🙂 Będę odwiedzać częsciej!
  W.

  1. Jak najbardziej, z przyjemnością będę śledził również Twojego bloga 🙂 a racja, każdy ma prawo do swojego zdania – wręcz powinien go mieć by pobudzać różne dyskusje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s