„AMERICAN HUSTLE”

 

 

American Hustle

 

Film opowiada historię błyskotliwego oszusta Irvinga Rosenfelda, który wraz z partnerką i kochanką, Brytyjką Sydney Prosser  zostaje zmuszony do pracy dla niezrównoważonego agenta FBI Richiego DiMaso. DiMaso wciąga parę w równie niebezpieczny, co pociągający świat wpływowych lobbystów i mafii. W rolę zapalczywego Carmine Polito, polityka z New Jersey tkwiącego w samym środku działań prowadzonych przez oszustów i agentów federalnych, wciela się Jeremy Renner, a jako nieprzewidywalną żonę Irvinga, Rosalyn, zobaczymy na ekranie Jennifer Lawrence. I to właśnie Rosalyn może być osobą, która sprawi, że cały świat władzy runie jak domek z kart.

Zacznę pytaniem – przepraszam, za co te 10 nominacji do nagrody Oscar ? Czasem nie rozumiem, dlaczego naprawdę dobrych filmów się nie docenia, jak choćby pominięty w tym roku Robert Redford i rewelacyjny obraz „All Is Lost” – to jest rola i film wart nominacji! Wracam co tytułu „American Hustle” – jestem po seansie tego filmu i uważam, że nie należy on do wybitnych. Jest po prostu średni jak dla mnie. Historia niczym nie wybijająca się przed szereg tego co już nie raz widzieliśmy. FBI, agencji, oszuści, kanciarze, mafia, lobbyści …. bla, bla, bla … to wszystko już było i za co te „AŻ” 10 nominacji ? Widocznie czegoś nie rozumiem. Sam film zobaczyłem tylko z ciekawości, gdyż trochę się o nim pisało, mówiło. Wolę zawsze sam stwierdzić i wyrazić swoją opinię, a nie opierać się na zdaniu innych. Z resztą każdy z nas ma prawo do własnego zdania na dany temat, ja swoje już mam na temat tego filmu, stąd moja krótka recenzja.

„American Hustle” w niczym mnie nie zachwycił, a tym bardziej nie powalił. Historia mało zaskakująca, wręcz przewidywalna. Przynajmniej w moim przypadku, nic się nie ukryło w trakcie oglądania tej historii, która jak było zaznaczone na początku filmu, jest tylko częściowo prawdziwa. Reżyser David O. Russell nie stworzył aury pewnej tajemnicy, a zaskoczenie gdzieś mu umknęło w trakcie opowieści. Dostajemy sztampowo wyreżyserowany film, wręcz trzymający się ram hollywoodzkich produkcji. Wszystko jest jak w zegarku. Do tego dochodzi czas trwania –  2 godziny 18 minut ! Naprawdę były takie momenty, że brało mnie ziewanie ( to już dawno mi się nie zdarzyło ) po prostu za długo i tyle. Co do kreacji aktorskich, hm. Niestety Bradley Cooper jak dla mnie irytujący, mało przekonujący, mało ciekawy – nie przykuwał mojej uwagi. Z pewnością filmu to on nie prowadzi, niestety. Rola nie zapada w pamięć i ulatnia się w momencie zakończenia całości. Towarzyszą mu Christian Bale i Amy Adams, trochę lepiej wypadają na tle swojego kolegi, jednak również bez większego woow. Rola, która w tym filmie jest naprawdę ciekawa i przykuwa uwagę widza to postać Rosalyn grana przez Jennifer Lawrence. Kreacja barwna, ciekawa, żywiołowa, dosadna czasem przerysowana, ale prawdziwa. Mamy też taką małą perełkę, można powiedzieć epizod zaskakujący, ale dodający smaczku  – Robert De Niro w roli mafioza Victora Tellegio. Aktor tak jest ucharakteryzowany, że go z początku nie poznałem 🙂 Więcej chyba nie mogę nic dodać na temat aktorów i ich ról.

„American Hustle” to kolejny film na półce historii dotyczących brudów polityczno mafijnych. Nic nie zaskakuje, nic nowego nie ukazuje. Po obejrzeniu zapominamy o tytule i idziemy do domu. Emocje? ciężko o nie niestety, a szkoda. Obejrzyjcie sami i wyraźcie zdanie na jego temat. Może akurat się zdarzyć, że komuś się spodoba.

Jedna myśl na temat “„AMERICAN HUSTLE”

  1. ciekawy, mnie się podobał, a nie wiem czy macie świadomość, że film powstał na podstawie książki „Amerykański przekręt”, którą też warto przeczytać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s