„BLUE JASMINE”

 

 

Blue Jasmine

 

Na ten film czekałem, chciałem go obejrzeć i stało się. Ostatnio miałem tą możliwość, by zatracić się w historii życia Jasmine.

Jasmine przywykła do wygodnej egzystencji u boku męża-biznesmena Hala. Do świata luksusowych rezydencji i limuzyn, kolacji w najdroższych restauracjach Nowego Jorku i zakupów w butikach topowych projektantów. Jednak kiedy Hal zostaje zatrzymany pod zarzutem malwersacji, a konta małżeństwa zablokowane, jej uporządkowane życie z dnia na dzień zmienia się nie do poznania. Żeby ukoić skołatane nerwy i uniknąć kłopotliwych spotkań ze znajomymi z nowojorskiej elity, Jasmine przenosi się do San Francisco, by tymczasowo zamieszkać u swojej siostry Ginger. Szybko popada w konflikt z Chilim, prostolinijnym narzeczonym siostry. Szukając mężczyzny dla siebie, postanawia przy okazji uszczęśliwić Ginger i znaleźć jej odpowiedniejszego partnera. Wkrótce siostra pozna rozrywkowego Ala, a o względy Jasmine zaczną zabiegać temperamentny lekarz i szarmancki dyplomata Dwight, zafascynowany jej urodą i arystokratycznym szykiem.

Ten tytuł to przede wszystkim obraz przedstawiający zawiłe, mniej lub bardziej relacje męsko-damskie. Jak zawsze znany twórca  Woody Allen z odpowiednią dla siebie przenikliwością punktuje większość ludzkich słabości, jakie kryją się w każdym z nas. Uważam, że to powrót Allena na wysokie szczeble swojej działalności artystyczno – filmowej 🙂 Nowy film „Blue Jasmine” jest chyba jednym z najlepszych jakie nakręcił w ostatnim czasie ( a fakt, kręci ich nie mało). Ten duet jest w prost wybuchowy, co stwarza wciągającą  historię na każdym kroku. Pisząc o duecie, mam oczywiście na myśli parę – Woody Allen / Cate Blanchett. Jej fenomenalna rola, wręcz „Nas”, widzów rozwala przed ekranem. Ta ekspresja w pokazaniu bohaterki, jest jak uderzenie boksera. Cate rewelacyjnie wciela się w kobietę, która nie potrafi się odnaleźć w nowym dla siebie świecie. Upadek z wysokiego stopnia życia naprawdę boli i pozostawia ślad, bardzo trwały ślad. Śledzimy gorzką historię kobiety, która przestaje logicznie myśleć, kobiety która nie potrafi powstać bez pomocy innych, kobiety która wstydzi się i stara budować sztuczny świat. Woody Allen pokazał sielankowy ale prawdziwy świat bogaczy, którzy potrafią funkcjonować tylko w określonym nurcie życia. Wszystko to co jest po za nim, odstrasza ich. Nigdy nie wiemy kiedy będziemy na górze, a kiedy się może wszystko odwrócić i spadniemy w przepaść. Psychika ludzka, również ma swoje granice, jeżeli już je się przekroczy, to koniec. 

Mimo, że jest to dramat, znajdujemy w nim wiele komediowych wątków w specyficznym stylu reżysera. Obraz na pewno nas nie zdołuje, nie zanudzi, a wręcz przeciwnie wciągnie na maksa i zaciekawi. Bez dwóch zdań ten film trzeba zobaczyć koniecznie dla roli Cate Blanchett. Wszystkie stany emocjonalne bohaterki, aktorka pokazuje tak, że możemy tylko ukłonić się dla kunsztu artystycznego. Radość łączy się z rozpaczą, śmiech przenika łzy, szaleństwo wychodzi zza kotary spokoju, żądza bogactwa i dobrego życia przysłania ubóstwo ….  Dostrzegamy w tej jednej bohaterce wulkan emocji ukazany w niezwykle ekspresyjny i lekki sposób. Z pewnością jest to film jednego aktora, gdyż skupiamy się tylko na niej. Całe „uzupełnienie” obsady nie potrafi Jej dorównać. Alec Baldwin, Sally Hawkins, Bobby Cannavale, Peter Sarsgaard, Andrew Dice Clay … jak dla mnie podczas oglądania cała reszta aktorów była tylko tłem, które jest oczywiście również potrzebne, jednak bez możliwości przebicia.

„Blue Jasmine” to naprawdę świetna pozycja filmowa w dorobku Allena. Polecam Wam ten tytuł z pełną odpowiedzialnością 🙂

3 myśli na temat “„BLUE JASMINE”

  1. Byłam na tym w kinie i żałuję każdej wydanej złotówki, chyba najgorszy film Allena jaki było mi dane oglądać. Ale jak widać ile odbiorców – tyle opinii 🙂

    1. Zgadzam się – ile odbiorców tyle opinii. Dlatego wtedy są ciekawe rozmowy na temat danego filmu 🙂 każdy ma prawo do swojego osądu na dany temat czy film itd.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s