„MŁODA I PIĘKNA” – „Jeune & Jolie”

 

 

Młoda i piękna

 

Z wielką przyjemnością po przerwie ponownie wracam do tego francuskiego reżysera. François Ozon tym razem przedstawia nam historię młodej dziewczyny, która szuka swojej seksualności.

17-letnia Isabelle pochodzi z bogatej paryskiej rodziny. Podczas wakacyjnego wyjazdu z najbliższymi spotyka przystojnego Niemca, z którym przeżywa swój „pierwszy raz”. Po powrocie do domu nic już nie jest takie jak przedtem. W krótkim czasie Isabelle z nieśmiałej dziewicy przeobraża się w gotową na wszystko luksusową prostytutkę. Starannie dobiera partnerów i każe im słono płacić za swoje usługi. Prowadzi podwójne życie. Jest przykładną studentką i panną z dobrego domu, a równocześnie zarabia duże pieniądze jako ekskluzywna call-girl. Jednak, w wyniku splotu okoliczności, pewnego dnia matka Isabelle odkryje szokujący sekret córki…

Wielu reżyserów poruszało ten temat. Pamiętam „Sponsoring” Szumowskiej, który jednak nie był udany. Do takich historii potrzebne jest wyczucie, które François Ozon posiada. Cała historia nie jest ukazana w nachalny sposób. Twórca stopniuje nam napięcie związane z życiem tej młodej dziewczyny, która stworzyła dla siebie alternatywną przestrzeń dostępną tylko dla niej. Kogo wpuści, zależy tylko od niej. Co bardzo ważne, obraz nie jest wulgarny i to jest olbrzymim plusem. Sex pokazany jest jako poznawanie namiętności i dążenie do perfekcji w tej sferze życia.

„Młoda i piękna”  to pewnego rodzaju ukazanie okresu dojrzewania u młodej dziewczyny, która nie posiada hamulca i robi wszystko w brew otaczającego jej świata, szczególnie świata nastolatka. Film uwodzicielski, który małymi krokami otwiera przed nami świat nieznanego dla wchodzącej w dorosłe życie dziewczyny. Coś co powinno się potoczyć inaczej, zaczyna stawać się „normalnością” i automatycznym odruchem zarabiania pieniędzy. Jednak czy aby na pewno pieniądz jest tym czynnikiem, który wpływa na decyzje dziewczyny? Ja Wam tego nie zdradzę. Reżyser naprawdę delikatnie prowadzi swoją historię i doskonale wie w jaki sposób nadać mu mocny nacisk na problem prostytucji wśród młodych ludzi. Sam film nie nazwał bym tylko dramatem. Jest to także obyczajowa ( w pewnym sensie ) komedia. Odpowiedni humor a’la Ozon, wzbogaca ten obraz i czyni go lżejszym. Nie chcę zbytnio zdradzać całej fabuły. Najnowszy film tego twórcy warty jest uwagi, przez 1 godzinę 30 minut zostaniemy zabrani w świat łączący dorosłość z młodzieńczością. Szczególną uwagę skupiamy na aktorce, która gra tytułową rolę. Marine Vacth całkowicie zrozumiała swoją rolę, doskonale wiedziała jak ma oddać emocje jakie wiążą się z takim stanem pożądania. Piękna, młoda dziewczyna świadoma swoich poczynań, która się ich nie wstydzi. Przy całej obsadzie, to właśnie Ona błyszczy na ekranie.

Jedna myśl na temat “„MŁODA I PIĘKNA” – „Jeune & Jolie”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s