„NEBRASKA”

 

 

Nebraska poster

 

Film wyróżniający się na tle ostatnich produkcji. To bardzo cieszy, że z pod oka amerykańskich reżyserów potrafią wyjść filmy o wartościowym przesłaniu. Nie wszystkie potrafią się przebić i lądują w kinie niszowym, puszczane w kinach studyjnych. Ten tytuł  „Nebraska”  jednak miał swoją szansę i wykorzystał ją. Reżyser Alexander Payne potrafił tchnąc w tą historię naturalne życie. Przedstawił bardzo przyziemną historię, która dotyka wielu ludzie na ziemi. Ktoś powie – banalna, prosta historia – owszem, jest ona prosta. Jednak jak obejrzymy całość, to widzimy jej złożoność w życiu człowieka. Film dotyka tematu życia jako całości i wszystkiego co się z nim wiążę. W opisie filmu czytamy …

Podstarzały alkoholik Woody dowiaduje się, że wygrał na loterii milion dolarów. By odebrać jednak nagrodę, musi się udać do Nebraski. Postanawia więc zabrać ze sobą swojego syna, Davida, lecz mężczyzna nie wierzy w wygraną ojca i sądzi, że padł on ofiarą oszustów, wysyłających zwycięskie losy po całej Ameryce. Pomimo sceptycznego nastawienia, David dołącza do ojca i wspólnie udają się w podróż, spotykając po drodze krewnych i znajomych, którym Woody jest winny pieniądze.

Jak sami widzicie, historia bardzo prosta na pierwszy rzut oka. Wszystko ubrane w czarno-białe odcienie daje silniejszy odbiór tego co widzimy. Czym jest zaufanie do siebie? Czym jest zaufanie do świata? Czym jest rodzina? Czym jest prawda? Ile warci są dla nas bliscy?  Pytań mnóstwo można sobie zadać w trakcie oglądania tego filmu. Z drugiej strony wiele odpowiedzi na te pytania znajdziemy. Historia nakręcona jest w bardzo spokojny sposób, bez zbędnych fajerwerków. Przez 1 godzinę 55 minut czujemy się jak w drodze, jako dodatkowy pasażer, który obserwuje relacje budujące się w takcie podróży tej dwójki mężczyzn. Świetnie uchwycone relacje między ojcem i synem, poznawanie siebie na nowo u schyłku życia. Co jest ważne dla nas by poczuć się ważnym? Można znaleźć wiele siły w sobie, by pokonać bariery uchodzącego życia. Film jest mieszaniną smutku ze szczęściem, radości i przygnębienia, nienawiści jak i przyjaźni. Nigdy nie wiemy, co lub kto może nas zaatakować i w jaki sposób to zostanie zrobione. Przypuszczam, że jest to film, który wzbudzi naprawdę różne emocje u każdego widza. Zapewne odebrane będzie to na różne sposoby i to jest w tym wszystkim najciekawsze. Reżyser nic nam nie wskazuje nachalnie, sami wyciągamy wnioski z tego co widzimy. Tytuł który warto zobaczyć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s