„WENUS W FUTRZE” – „La Vénus à la fourrure”

 

 

Wenus w Futrze

 

 

 

Głównym bohaterem „Wenus w futrze” jest Thomas, reżyser poszukujący do swojej nowej sztuki odtwórczyni głównej roli. Wyczerpujący casting do nowego spektaklu nie przynosi rezultatu. Żadna z kandydatek nie nadaje się do roli kobiety, która zawiera umowę z mężczyzną, by uczynić z niego niewolnika. Zrezygnowany reżyser już zbiera się do wyjścia, gdy do teatru wpada Wanda. Wydaje się bezczelna, niewychowana, zdesperowana i nieprzygotowana. Gdy Thomas niechętnie zgadza się dać jej szansę, aktorka przechodzi oszałamiającą metamorfozę.

Polański, Polański, Polański …. Reżyser, który jak widać ostatnio zaczął nas, widzów na nowo zachwycać. Jego ostatnie trzy filmy, po prostu tylko potwierdzają, iż mimo swoich 80 lat nadal ma wiele do powiedzenia w świecie filmu – „The Ghost Writer” , „Carnage”  a teraz  „La Vénus à la fourrure”.  Cóż można rzec … ostatni tytuł Romana Polańskiego to bardzo błyskotliwa, a co istotne i odczuwalne, parująca swoim erotyzmem w każdej minucie w dobrym, a jakże dalekim od dosłowności stylu opowieścią o sile kobiety, o sile kobiecości. Tak naprawdę nie doszukujmy się w tym filmie drugiego dna, sam zamysł jest widoczny gołym okiem. Jest to przede wszystkim przewrotna i autoironiczna komedia. Bardzo ważny początek jak i koniec filmu, a raczej to od jakiego zdania się on zaczyna – ” I Bóg go ukarał i oddał w ręce kobiety” – uważam, iż jest to kwintesencja tego obrazu. To można interpretować na różne sposoby i tylko od nas zależy, gdzie użyjemy tych słów.

Co jest grą, a co jest życiem – tu i teraz. Kim jest mężczyzna, a kim jest kobieta. Czym są pragnienia, które nimi targają?  Impuls, spojrzenie, reakcja. Reżyser w bardzo przewrotny sposób ukazuje nam triumf feminizmu nad silnym uprzedzeniem w stosunku do płci żeńskiej – a może to tylko się nam wydaje, iż triumf istnieje?

„Wenus w futrze”  to także nieprawdopodobna gra niedomówieniami. Wszystko możemy sobie sami wyobrazić, nie potrzebujemy zakończenia sceny, zdania … łapiemy się od razu na znaczeniu poszczególnych scen sztuki czy też filmu ( odbierajmy to jak chcemy ). Wyśmienicie i błyskotliwie wygląda zabawa aktorów z wymyślonymi rekwizytami, które mają mocne znaczenie i wpływ na samą opowieść. Wyobrażamy sobie sami oprawę, nie potrzebujemy ich naocznie, by wypełnić obraz. Samo erotyczne napięcie jakie narasta między bohaterami, przypomina bardzo dawne czasy, gdy wystarczył ruch ciała i mimika twarzy, aby wzbudzić pożądanie przeplatane z podnieceniem. To wszystko odbywa się bez dotyku, bez pocałunku –  nasza wyobraźnia działa sama.

Skupiamy się na tej dwójce aktorów, którzy w rewelacyjny sposób oddają się sobie na scenie zamknięci w małym teatrze. Oddają się duchem, ale nie ciałem. Słowo jest kluczem, słowo jest siłą. Gest jest mocnym uderzeniem. Duet aktorski – Mathieu Amalric w roli Thomasa i Emmanuelle Seigner w roli Vandy, jest strzałem  w dziesiątkę. Role są przenikliwe, lekkie, swobodne. Oczywiście bez dwóch zdań ( w moim przekonaniu ) Emmanuelle gra pierwsze skrzypce. Fenomenalnie zagrała swoją postać, wpompowując w nią niezwykły erotyzm, przy czym zachowując granicę balansowania na krawędzi wyuzdania czy tez pornografii. To ona rozdaje karty, to ona prowadzi tego mężczyznę przez jego własne lęki jak i potrzeby. Całość obrazu jest ubrane w świetne zdjęcia  Pawła Edelmana oraz muzykę Alexandre Desplat. Wszystko w mistrzowski sposób wyreżyserowany przez Polańskiego.

Myślę, że nad filmem nie trzeba się wiele rozpisywać, ten tytuł trzeba po prostu zobaczyć by poczuć ta magię na ekranie. Mnie po raz kolejny Polański zaczarował. Czekam z niecierpliwością na jego kolejny projekt „D” ( o ile produkcja ruszy). W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak polecić Wam „Wenus w futrze”.

3 myśli na temat “„WENUS W FUTRZE” – „La Vénus à la fourrure”

 1. Far more than that, when acquiring tickets from a broker,
  you can locate them for different matches and grand functions.
  You can also choose the seats from the groups they supply, as you
  will not have to settle with what is still left. And as the World Cup 2014 tickets will certainly sell out quite shortly,
  it is greatest to take into account some alternatives and
  to uncover the ideal ticket broker that can provide you
  the likelihood to witness the event. Getting in Brazil
  is absolutely a reward, as they can absolutely throw a grand entrance and make
  a display, just believe about Rio de Janeiro.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s