„SNOWPIERCER : ARKA PRZYSZŁOŚCI” – „Snowpiercer”

 

 

Snowpiercer

 

Rok 2031. Świat przegrał walkę z globalnym ociepleniem. Na Ziemi zapanowała wieczna zima, a życie uległo zagładzie. Jedynymi, którzy przetrwali, są pasażerowie Snowpiercera – pędzącego przez śnieżną zamieć pociągu-miasta poruszającego się dookoła globu dzięki rewolucyjnemu silnikowi potrafiącemu generować napędzającą go energię. Wewnątrz pociągu panuje system klasowy. Bogaci pasażerowie luksusowych wagonów żyją na koszt biednej większości. Wystarczy iskra, by doszło do rewolucji.

Film zobaczyłem z ciekawości. Owszem czasem lubię zobaczyć coś z gatunku Sci-Fi, takim też jest ten obraz. Reżyser Joon-ho Bong pokazał w tym przypadku trochę inną wizję, swoją wizję na przyszłość ludzkości. Całą akcję zamknął w jednym pędzącym przez glob pociągu. Stworzony jeden wielki ekosystem, tylko po to by przetrwać w tym „sztucznym” świecie. Twórca na szczęście nie skupił się tylko na tym, by zrobić coś nieprawdopodobnego w formie a’la bajki. To zarazem dramat życia, w którym można dojrzeć coś głębszego. Walka klasowa, mocne charaktery, walka prowadzona by przetrwać. Ktoś jest gorszy lub lepszy, biedniejszy czy tez bogatszy … Wiele różnic i to wszystko w jednym pędzącym pociągu. Wszystko zależy od tego na jakim jesteśmy szczeblu. Człowiek to jednak taki gatunek, który dąży do tego by było mu lepiej, przez to zawsze znajdzie się przywódca prowadzący do przewrotu. Ma to oczywiście różne skutki. Takie także zobaczymy w tym filmie. Przechodząc przez kolejne wagony, wchodzi się w odmienny świat, nieznany świat dla tych którzy byli od lat na szarym końcu pociągu życia. Taki łańcuch pokarmowy, który zostaje w pewnym momencie przerwany – Nie każdy chce być na końcu.

Kolejnym plusem jest to, iż film jest utrzymany w ciekawej konwencji wymieszania stylów kina akcji, dramatu i Sci-Fi, co powoduje że wciągamy się w opowieść, która trwa aż 2 godziny 6 minut. To co oglądamy z pewnością nas nie znudzi. Cały film uzupełniają ciekawe postacie, które są bardzo różne od siebie i w rezultacie tworzą świat odmienności. Osobiście przypadła mi do gustu rola ( może nie zbyt wielka, ale znacząca ) minister Mason, która grana jest przez Tilde Swinton. Fantastycznie ekspresyjna postać, która jest narzędziem w rękach swojego „Pana” – twórcy owego pociągu. Zapatrzenie w swojego boga, bezgraniczne oddanie, żądza władzy przesłania prawo życia – życie tylko dla wybranych. W filmie gra również  Ed Harris i John Hurt – role o swoim ważnym znaczeniu. Nie będę pisał o jakim, gdyż zdradził bym za wiele. Jak wspomniałem wcześniej, film ma swoje drugie dno, które pod wieloma względami możemy dopasować do ówczesnych czasów. Cały obraz tworzy się sam podczas oglądania i w tedy też wyciągamy wnioski.

„Snowpiercer”  to dość ciekawa pozycja w szufladzie Sci-Fi. Jeżeli kogoś ciekawi taka tematyka, to zawsze warto zobaczyć nowe spojrzenie kolejnego twórcy.

2 myśli na temat “„SNOWPIERCER : ARKA PRZYSZŁOŚCI” – „Snowpiercer”

 1. Bardzo ciekawe, pewnie obejrze, jesli chodzi o przyszlosciowe filmy to czekam na film „Robokalipsa” nie wiem czy sie doczekam, ksiazke zjadlam jednym tchem. Pisze z propozycja godna uwagi jesli jeszcze nie ogladales, ja wlasnie spedzam kolejny dzien ogladajac kolejne odcinki „Breaking Bad”, zamiast robic zaliczenia na studia. polecam i chetnie przeczytam recenzje.Serial od ktorego trudno sie oderwac.

 2. 1994 FIFA saw the United States as an untapped
  industry as far as football (or soccer as the Us citizens phone it) was involved and so decided to award the 1994 tournament to them.
  Italy were on track with their engage in-maker Roberto Baggio actively playing some chic football.
  Argentina had been hopeful that a recently re-known
  as Maradona could steer them to achievement but the hope
  evaporated when he proved constructive for a banned substance and was despatched home in
  shame. The U.S. on house floor had a far better than
  anticipated event finally heading out to Brazil. Roberto Baggio of Italy despatched his kick large in excess
  of the cross-bar and Brazil ended up the winners.

  In the beer category, it was a close contact, with Budweiser received 47.8% of the votes
  even though Carlsberg gained forty three.5%. Seemingly
  there might have been confusion as Carlsberg were the
  sponsors of the England crew and have far more established
  back links with English football. Equivalent to Nike, Carlsberg had a enormous
  marketing marketing campaign foremost up to
  the World Cup. Their If Carlsberg did group
  talks marketing campaign experienced a lot of Television
  set coverage and highlighted seriously on the internet before the 2010 World Cup.
  Carlsberg also held a highway demonstrate which travelled throughout the British
  isles and gave fans an chance to satisfy some of their
  England 2010 World Cup heroes.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s