„CHCE SIĘ ŻYĆ”

 

 

chce się życ

 

Kiedy Mateusz  przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za „roślinę”. Jednak rodzice chłopca nigdy nie pogodzili się z diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wiernego przyjaciela – mieszkającą w sąsiedztwie Ankę. Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka , a on sam przyciągnie uwagę lekarki, która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia.

Sam film jest naprawdę mocny, jednak nie ze względu na to, że porusza taki trudny temat jakim jest niepełnosprawność. Ta moc spowodowana jest spojrzeniem reżysera. Twórca Maciej Pieprzyca ukazuje nam świat niepełnosprawnych bez fałszywości i pokazowej litości. Nie ma roztkliwiania się nad tym nieszczęściem, które potrafi spotkać człowieka. W filmie nie znajdujemy łatwego pocieszenia, czy też złudnej nadziei na lepsze jutro. Jest wiele ścian, które nie zawsze są do zburzenia. Najważniejsze jest to, iż mimo przeciwności, wielkich trudności, potrafimy znaleźć wielki hart ducha, by pokazać sobie i innym, że jesteśmy w stanie poprowadzić swoje życie. Ten tytuł jest o wielkiej walce młodego człowieka, świadomego człowieka, który chce wyjść po za ramy, w które zostaje włożony. W momencie gdy przychodzimy na świat, nie wiemy co będzie. Gdy z czasem dorastamy, mamy już wpływ na to, co będzie się z nami działo. W takiej sytuacji, gdy los nas krzywdzi, krzyżuje drogę, wcale nie oznacza, że nie możemy mieć wpływu na dalszy rozwój. „Chce się żyć”  pokazuje taką drogę, która prowadzi do sukcesu. Pamiętajmy każdy sukces w życiu człowieka jest wielki i cieszy. Świat osoby „zdrowej” rządzi się innym prawem, natomiast „chorej” prawem dążenia do pokazania niektórym, iż jest się wartym człowiekiem zainteresowania – i to jest piękne.

Siłą tego filmu, jest ta bezpośrednia prawda uderzająca nas w twarz podczas oglądania. Twórca nie silił się na fajerwerki. Po prostu ukazał historię, która z resztą jest prawdziwa. Historia napisana przez życie i uchwycona przez reżysera w odpowiedni sposób daje mocne efekty same w sobie. Przez 1 godzinę 47 minut uczestniczymy w życiu tego chłopaka jak i jego rodziny. Emocje różnego szczebla przeplatają się przez ten czas. Filarem tego filmu jest jak dla mnie fenomenalna gra głównego bohatera. Rola Mateusza, zagrana przez Dawida Ogrodnika jest powalająca. On nie gra słowem, On gra całym sobą. To co pokazuje na ekranie, jest tak prawdziwe, że chwyta za serce. Dla niego przede wszystkim warto zobaczyć ten film.

Temat ciężki, przygnębiający ale napawający nadzieją. Dobrze, że potrafią znaleźć się twórcy chcący przybliżać takie problemy otaczającego nas świata.  „Chce się żyć”  to film warty naszej uwagi. Polecam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s