„I AM SOLDIER”

 

 

I Am Soldier

 

Swoją premierę na świecie film miał 17 marca 2014 roku. Powiem szczerze, sam nie wiem, czy jest to film kinowy czy telewizyjny – jednak to bez znaczenia. Przyciągnęło mnie do tego tytułu jedno słowo, lub skrót – SAS – od Special Air Service. Rzadko się zdarza, bu można było zobaczyć film inny niż amerykański dotyczący szkoleń w jednostkach specjalnych. tytuł „I Am Soldier” jest właśnie o tym. S.A.S to elitarna jednostka specjalnego przeznaczenia brytyjskiej armii i  stanowi trzon sił specjalnych obecnych brytyjskich sił zbrojnych. Motto SAS brzmi (w naszym tłumaczeniu)  – Kto się odważy, ten wygrywa. Do tego zdania szczególnie odnosi się fabuła tego filmu. W krótkim opisie jest to historia chłopaka, który chce wejść w szeregi tej elitarnej jednostki. Mimo swojej „traumy” po śmierci przyjaciela podczas ćwiczeń, postanawia przezwyciężyć słabości i przejść przez morderczo ostrą selekcję.

Selekcja do brytyjskiego SAS-u uchodzi za jedną z najostrzejszych na świecie i wyznacza wzorce w tej dziedzinie dla wojskowych jednostek specjalnych. Co roku wielu młodych ludzi chce stawić czoło tym szkoleniom, jednak tylko około 10 % jest w stanie dojść do końca i stać się częścią SAS. Wszystko jest podzielone na kilka etapów. W pierwszym kandydaci muszą zaliczyć testy sprawnościowe. Kolejny odbywa się w górach Walii. Tam żołnierze muszą maszerować z pełnym obciążeniem w ekstremalnie trudnych warunkach. Co jakiś czas obciążenie jest zwiększane, wszystko po to by sprawdzić możliwości żołnierza.  Podczas wędrówki po górach dźwigają coraz to cięższy ładunek, od kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów. Ostatni odcinek marszu jest najtrudniejszy. Kandydaci muszą przejść 40 mil po górach. Ten dystans muszą pokonać w ciągu doby, używając jedynie mapy i kompasu.Na koniec jeszcze ostre „tortury umysłu” w warunkach ekstremalnego pojmania przez przeciwnika.

Reżyser i scenarzysta tytułu Ronnie Thompson ukazuje w swoim obrazie niesamowitą surowość i ciekawy punkt widzenia na samo szkolenie. Oczywiście nie zweryfikujemy tego, czy tak naprawdę jest w rzeczywistości. Możemy przypuszczać, że tak może to wyglądać. Ogólnie brytyjski klimat jest bardzo wyczuwalny. Zdjęcia, kolory, ujęcia uzupełniają całość tworząc obraz świata mało dostępnego i odpychającego. W tym momencie życia, na który się decydujesz, wszystko zależy od ciebie i twojej wytrzymałości. Nawet gdy przejdziesz wszystko, nie masz pewności, że dostajesz się do szeregu elity. Podczas takich szkoleń, wieloletnie dotychczasowe doświadczenie może się okazać zbyt małe by sprostać zadaniom narzuconym przez przełożonych. Film fabularny opowiadający historię młodego człowieka, po części jest też dokumentem informującym nas, o ćwiczeniach w takich jednostkach. Przez 1 godzinę 37 minut zostajemy zamknięci w hermetycznym świecie sił specjalnych. Mnie nic w tym filmie nie zanudziło, ciekawość brała górę. Spójny, spokojny, wciągający. Dla mnie bardzo dobra pozycja filmowa w gatunku wojennym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s