„PIĘKNE DNI” – „Les Beaux jours”

 

 

Piękne Dni

 

 

 

Myślę, że spokojnie można stwierdzić, iż jest to film, który uczy jak odnaleźć zainteresowanie partnera w związku, które trwa już wiele lat. Powszedniość zabija zainteresowanie drugą stroną i zainteresowanie gdzieś gubi się po latach. Wtedy poszukujemy lub idziemy w innym kierunku. Wszystko zależy gdzie znajdziemy się w danym momencie, danej chwili. To spokojne kino z głębszym sensem. W skrócie, film mówi o świeżo upieczonej emerytce, która szuka swojego miejsca w każdym dniu, ale także i w związku. Zaczyna uczęszczać do ośrodka o nazwie piękne dni dla emerytów, gdzie podczas jednych z zajęć poznaje dość przystojnego nauczyciela informatyki. Wtedy rozpoczyna się nowy rozdział w życiu Caroline.

W krótkim czasie stało się tak, że obejrzałem dwa filmy francuskie o spokojnej tematyce, ale o głębszym sensie poszukiwania siebie w życiu czy też w związku. „Piękne dni”  są kolejną propozycją, którą Wam polecam – o ile jesteście fanami takiego kina. Reżyserka oraz współscenarzystka Marion Vernoux przedstawia nam życiową historię kobiety, która zatraciła się w długoletnim związku ze swoim mężem. Z drugiej strony, mąż stracił zainteresowanie swoją żoną. Wszystko jest przewidywalne, takie samo każdego dnia. Nie ma zrywów radości ani momentów zaskoczenia. Jest codzienność. On nadal praktykujący lekarz stomatolog, Ona już emerytowany lekarz stomatolog. Czym się zająć, gdy zostajemy bez zajęcia? W tej historii widzimy jak łatwo można stać się łatwą zdobyczą dla kogoś, kto jest dobrym łowcą. Młodszy mężczyzna otoczony młodymi kobietami zaczyna pożądać starszą od siebie kobietę – czy to jakiś podstęp? A może jest to prawdziwa relacja? Czym może się skończyć taka relacja i do czego doprowadzić? Takie pytania pozostawiam Wam, gdyż odpowiedzieć można sobie na nie po obejrzeniu tego filmu.

W świetny sposób oddaje swoją bohaterkę aktorka  Fanny Ardant, która niezwykle lekko i prawdziwie wciela się w Caroline. Przez 1 godzinę 34 minuty płyniemy razem z nią przez chwilę przyjemności, która sprawia, iż ta kobieta zaczyna przechodzić swoje drugie życie w szalonym uniesieniu. Jest spontanicznie, jest szalenie, jest nieprzewidywanie, jest przyjemnie. Z minuty na minutę można stwierdzić, iż życie wcale się nie kończy. Wręcz przeciwnie, możemy przejść drugą niespodziewaną młodość. Nazwał bym to swego rodzaju terapią, która w sposób niekonwencjonalny potrafi zmienić życie ludzi żyjących ze sobą latami. Wszystko potrafi się odwrócić pod wpływem mocniejszego bodźca. Ten film przede wszystkim bazuje na takich relacjach, Mąż – żona – kochanek, wszystko jest intensywne w tych momentach gdzie była stagnacja.

„Piękne dni”  to kino o życiu pięknym w swoim niepowtarzalnym istnieniu. To jak się potoczy zależy także dużo od nas samych. Nasze czyny mogą spowodować różne odwroty i nie zawsze muszę być z negatywnym skutkiem. Komedia, obyczaj, dramat we francuskim wydaniu warty polecenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s