TOM HICKMAN – „OCHRONIARZ CHURCHILLA”

 

 

ochroniarz

 

 

Jestem po lekturze dość ciekawie napisanej książki. Dzięki niej poznajemy różne oblicza człowieka, który w latach 1921 – 1945 dokonywał wiele i nie bał się robić kroku w przód. „Ochroniarz Churchilla” jest książką opartą na oryginalnym rękopisie oraz innych , nigdy nie publikowanych materiałach komisarza Waltera H. Thompsona. Detektyw był przez te wszystkie lata chyba jedną z najbardziej bliskich osób Winstona Churchilla. Przede wszystkim był jego cieniem, który nie odstępował go na krok. Tych dwóch panów los owych czasów, czasów wojny, bardzo ze sobą związał. Była to dość szorstka ale mocna przyjaźń. Otrzymujemy bardzo oryginalnie unikalny portret brytyjskiego premiera. To pozwala nam także przyjrzeć się relacji, która przetrwała ponad dwadzieścia lat i z czasem przeradzała się w zaskakującą przyjaźń.

Tak naprawdę jest to opis życia ochroniarza i tego co się wiązało z byciem cieniem tak wielkiego człowieka, na którego czyhają praktycznie wszyscy. Churchill w tamtym okresie był wystawiony na świecznik i większość różnych organizacji czekało by go zdmuchnąć. Detektyw Thompson, po prostu musiał być oczyma i reagować zawsze odpowiednio szybko. Opisując swoje życie, opisuje również życie osobiste jak i służbowe samego premiera. Jedno z drugim było bardzo związane, więc nie mogło być inaczej. Takie książki rzucają inne spojrzenie na osoby wielkie, sławne. Poznajemy ich ukryte słabości, zaborczość, odwagę, pomysły, wizjonerstwo. Ważne jest także to, iż jest to książką napisana na każdą okazję. Bardzo lekko się ją czyta i w żadnym wypadku nie nudzi. Można by pomyśleć, że będzie ciężka do przejścia ze względu na swoją specyfikę – wojnę. Zawarto w niej wiele stanów emocjonalnych tych dwóch panów. Jest ciężko, jest niebezpiecznie, jest smutno i przykro. To wszystko jednak równoważy się ze szczęściem, sukcesem i radością. Znajdziemy w niej wiele ciekawych sytuacji, które doprowadzą nas do śmiechu, a zapewne nigdy nie dowiedzielibyśmy się o nich z filmów dokumentalnych 🙂

„Ochroniarz Churchilla”  jest książką, a raczej biografią dość nietypową jak dla mnie, a przez to fascynującą w swoim rodzaju. Wiele biografii człowiek czytał i dotyczyły takich suchych faktów. Tutaj jest inaczej. Jest po prostu barwniej, a nie Wikipedio-wo. Osobiście, dowiedziałem się sam wielu rzeczy o których nie miałem pojęcia, mimo iż śledzę wiele dokumentów mówiących o przebiegu różnych walk podczas II Wojny Światowej. Opisy znajdujące się w książce, może nie zawsze są szeroko rozbudowane, ale za to, to co jest, jest bardzo konkretnie i szczegółowo opisane. Spotkania ze Stalinem, Franklinem Delano Rooseveltem, Mussolinim …  wiele sytuacji i wiele ciekawostek, które tylko mógł znać ochroniarz Premiera Wielkiej Brytanii. Opracowywanie strategii, uczestnictwo w nich, podnoszenie na duchu … Winston był zapewne odważnym człowiekiem i w tym momencie historii, odpowiednim na tym stanowisku.

Polecam Wam tą książkę, jeżeli tylko chcecie doświadczyć innego oblicza Winstona Churchilla.

Churchill_Rooseveldt_lat_3888842 winston_churchill

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s