„REALITY”

 

 

Reality

 

 

Sympatyczny i naiwny Luciano jest neapolitańskim sprzedawcą ryb, który swój skromny dochód powiększa przez dopuszczania się drobnych oszustw. Luciano nigdy nie odmawia pomocy swoim klientom lub krewnym. Pewnego dnia, namówiony przez najbliższych, decyduje się wziąć udział w kastingu do telewizyjnego reality show.

Film Matteo Garrone nie jest czymś, co może powalać. Po prostu reżyser oraz współscenarzysta zrobił obraz o pewnym „opętaniu” umysłu poprzez staranie się zdobycia sławy za pomocą telewizji. Niestety twórca mógł ostrzej potraktować temat i przedstawić nam świat telewizji, jako maszynę prowadzącą do obłędu. Wyszedł z tego jednak zbyt łagodny obrazek, by tak naprawdę mógł stanowić wiarygodną satyrę na świat mediów ogólnie rządzących w eterze naszego świata. Brak dosadności reżysera powoduje, iż temat nie sprawdza się jako obraz o chorobie psychicznej czy też wybujałej wyobraźni. Zbyt ubogi jest w atrakcyjną narrację i wizualna sugestywność. Jednym słowem – szkoda. Tytuł mógłby być ciekawym obrazem na to, co może dziać się z człowiekiem, który chce za wszelką cenę zdobyć sławę i pieniądze. W takim okresie nic się dla takiej osoby nie liczy, co gorsza poprzez swoje zachowanie potrafi niszczyć swój dotychczasowy bezpieczny świat.

Podczas oglądania tego filmu, sam kręciłem we własnej wyobraźni swój obraz. Coś bardziej dosadnego i przemawiającego do widza. Zachowanie głównego bohatera, można było włożyć w bardziej dosadne i ostre sytuacje, które ukazały by nam ten obłęd posiadania tego, co jest nie osiągalne. Wmówienie sobie czegoś jest prostym posunięciem, jednak później świat nierealny niszczy ten realny i zaczynają się kłopoty.  Aktor grający główną postać Aniello Arena, poradził sobie nawet dobrze. Niestety w całej opowieści przepada. Gdyby stworzono mu mocną fabułę, rola była by clou tego filmu. starania aktorów, są niczym, gdy reżyser light-owo podchodzi do swojego pomysłu. Braki niszczą temat.

„Reality”  to po części komedio-dramat zmieszany z obyczajem. Nie wiadomo tak naprawdę jakim jest gatunkiem ten obraz. Dobry pomysł nie został w pełni wykorzystany, co stawia ten film na bardzo średniej półce. Sami oceńcie ten tytuł oglądając go i podzielcie się swoją opinią, jak zawsze to czynicie 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s